چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟
چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟

چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟ در تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته است، درباره مصرف فیبر موجود در رژیم غذایی و کم شدن احتمال ابتلا به سرطان ریه تحلیل و بررسی صورت گرفته است. این احتمال وجود دارد که اعضای این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده باشند که […]

چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟

چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟

در تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته است، درباره مصرف فیبر موجود در رژیم غذایی و کم شدن احتمال ابتلا به سرطان ریه تحلیل و بررسی صورت گرفته است. این احتمال وجود دارد که اعضای این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده باشند که ارتباطی میان این دو مولفه (سرطان ریه و مصرف فیبر) وجود دارد.

در مقاله ای که به تازگی در روزنامه جاما اونکولوژی به چاپ رسیده است، سعی شده است تا به ارتباط میان رژیم غذایی و سرطان ریه پرداخته شود.

اگر بخواهیم به طور خلاصه به این موضوع بپردازیم، اعضای این تیم تحقیقات خود را بر روی دو نوع خوراکی متمرکز کرده اند: پیریوبیوتیک و پروبیوتیک.

در حقیقت پیریبیوتیک به ترکیباتی گفته می شود که ضامن رشد باکتری های روده هستند. فیبرهای موجود در رزیم غذایی که در انواع میوه ها، سبزیجات، دانه ها و آجیل وجود دارد، ابتدایی ترین پیریبیوتیکی هستند که در رژیم غذایی روزانه ما هستند و ما آن ها را مصرف می کنیم.

پروبیوتیک ها حاوی مواد میکروارگانیسم هستند. ماست یکی از رایج ترین خوراکی هایی است که به این ماده مجهز شده است.

در چندین سال گذشته محققان توجه جدی به نقش باکتری روده، مواد پروبیوتیک و پیریبیوتیک و تاثیر آن ها بر سلامتی انسان ها داشته اند. به توضیحات اخیر محققان در این باره توجه کنید:

طبق مطالعاتی که در این باره صورت گرفته است، نوعی ارتباط میان ماست یا فیبر و خطر احتمال ابتلا به بیماری های متفاوتی، مثل اختلال در سوخت و ساز، بیماری های قلبی عروقی، سرطان معده ای و روده ای و همین طور مرگ زودرس وجود دارد.”

روده و ریه ها

اطلاعات عجیبی در دست است که نشان می دهد باکتری روده ارتباط مخفیانه ای با سلامت ریه دارد؛ که باید بگوییم شواهد موجود در این باره به اثبات رسیده است.

به طور مثال به تحقیقاتی که اخیرا در این باره انجام شده است دقت کنید: در این مطالعات محققان به این دستاورد رسیده اند که در التهاب ریه باکتری روده نقش تاثیرگذاری را بازی می کند. اعضای این تیم تحقیقاتی درباره نحوه سرکوب التهاب ریه ها به واسطه متابولیت تولید شده توسط باکتری، مانند اسیدهای چرب کوتاه زنجیر، اشاره می کند.

مطالعات دیگری که در این باره انجام شده است نیز به ارتباط میان مصرف فیبر موجود در رژیم غذایی و بالا بردن کارکرد ریه ها اشاره شده است.

چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟

با وجود این که امروزه به واسطه داده های به دست آمده وجود ارتباط میان باکتری روده و سلامت ریه ثابت شده است، محققانی که در حال انجام تحقیقات جدید در این زمینه هستند اینطور در این باره می گویند: “شواهد بسیار کمی در دسترس است که ارتباط میان مصرف فیبر موجود در رژیم و احتمال ابتلا به سرطان ریه را ثابت کند.” اما باید بگوییم که در برخی دیگر از مطالعات صورت گرفته به ارتباط داشتن ماست به سلامت ریه ها نیز اشاره کرده اند.

برای این که اطلاعات دقیق تری در این باره به دست آید، اعضای تیم مذکور سعی کردند تا تحقیقات دقیق تر و جامع تری را بر روی بیش از ۱.۴۴ میلیون نفر از ساکنان آمریکا، اتحادیه اروپا و آسیا انجام دهند.

پس از این محققان بر آن شدند تا اطلاعات جمع آوری شده درباره رژیم غذایی هر کدام از شرکت کنندگان را به صورت طبقه بندی شده درآورند. با طبقه بندی این داده ها، آن ها به سادگی می توانستند میزان ماست مصرفی و همین طور فیبر مصرفی هر کدام از اعضا را محاسبه کنند. از طرف دیگر اعضای این تیم تنها به همین دو مولفه بسنده نکردند و سعی کردند تا فاکتورهای دیگر مانند سن، مذهب، سطح آموزشی، چاقی مفرط و وضعیت سیگاری بودن فرد را هم مشخص کنند.

مطالعه دیگری که دانشمندانی که بر روی منابع فیبری مختلفی تحقیق می کردند نشان دادند کدام یک از مولکولهای فیبری بر روی باکتری های روده موش های آزمایشگاهی تاثیر مثبت دارد.

همچنین بخوانید:  سفرهای بی‌دغدغه با قاصدک ۲۴!

رژیم های غربی به طور معمول دارای چربی های اشباع شده، قند زیاد و فیبر کم هستند. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه چنین رژین غذایی با میکروبیوم های روده مان سازگاری ندارد.

این دسته از میکروب ها برای سلامتی ما بسیار مهم هستند. آنها به ما در هضم مواد غذایی کمک می کنند، برای سیستم ایمنی بدن ضروری هستند و ممکن است با جنبه های سلامتی گسترده تری مانند سلامت روانی و قلبی مرتبط باشند.

در اوایل سال جاری، مجله “اخبار پزشکی امروز” به سفارش سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که خوردن بین ۲۵ تا ۲۹ گرم فیبر در هر روز با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.

پزشکان به بعضی از افراد توصیه می کنند که به دلیل شرایط خاص پزشکی مانند اختلال التهابی روده، رژیم های غذایی کم فیبر را مصرف کنند. اما اگر مشکل التهابی خاصی ندارید، استفاده از رژیم غذایی با فیبر بالا برای سلامتی روده تان بسیار مهم است.

کارشناسان تغذیه توصیه می کند که زنان بالغ در سنین ۳۱ تا ۵۰ سال در طول روز ۲۵.۲ گرم فیبر، و مردان بالغ در همان رده سنی ۳۰.۸ گرم فیبر مصرف کنند.

کم شدن احتمال ابتلا به سرطان ریه

محققان به مدت ۸.۶ سال در این زمینه تحقیق کردند و در طول این مدت، وضعیت سرطان ریه در ۱۸.۸۸۲ نفر وخیم تر شد. پس از بررسی اطلاعات به دست آمده، محققان برداشت خود را به این صورت بیان کردند:

ارتباط غیرمستقیمی میان مصرف ماست و فیبر با احتمال ابتلا به سرطان ریه وجود دارد.”

آن دسته از اعضای شرکت کننده که در طول این مدت زمان خوراکی های حاوی فیبر می خورند، ۱۷ درصد کمتر از دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

چه ارتباطی میان سرطان ریه با ماست و فیبر وجود دارد؟

همین طور کسانی که در این بازه زمانی به مقدار کافی و به طور منظم ماست مصرف کرده اند، به نسبت کسانی که ماست هیچ جایگاهی در رژیم غذایی شان نداشته است، میزان ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بوده اند. جالب است بگوییم حتی کسانی که مقدار ماست مصرفی شان کم بوده است نیز ۱۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان ریه بوده اند.

بعلاوه باید بگوییم که میزان اثر بخشی ماست در افرادی که نوشیدنی های حاوی الکل نیز مصرف می کردند بسیار بیشتر از افرادی است که الکل جایگاهی در رژیم غذایی شان ندارد. البته این را هم باید بگوییم که این مورد تنها در افرادی قابل تشخیص است که میزان قابل توجه و سنگینی از نوشیدنی های الکل دار را مصرف می کنند.

از این رو نویسندگان این مقاله به همکاری موجود بین فیبر، ماست و سرطان ریه نیز اشاره کرده اند. خطر ابتلا به سرطان ریه در کسانی که ماست و فیبر را به مقدار قابل توجهی مصرف کرده اند به نسبت دیگر افراد (آنهایی که فیبر و ماست بسیار کمی خورده اند) تا ۳۳ درصد کمتر است.

باید به این نکته اشاره کنیم که اعداد و ارقام آورده شده تغییرات نسبی را نشان می دهند. بگذارید اینطور توضیح دهیم: اگر از هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر ۱ نفر به سرطان ریه مبتلا شود، بیشتر شدن خطر نسبی یعنی ۳۳ درصد با خطر کلی یعنی ۱.۳۳ در ۱۰۰.۰۰۰ نفر برابری می کند.

نظر جامع نویسندگان این مقاله به این صورت است:

طبق داده هایی که به دست آورده ایم، به این نتیجه رسیده ایم که مزایایی که فیبر و ماست برای سلامتی انسان دارند، به احتمال زیاد از انسان در برابر سرطان ریه محافظت کرده و همین طور تاثیری مثبت بر بیماری های قلبی عروقی و سرطان معده ای و روده ای بازی می کند.”

منبع : وب سایت دکتر چک