تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز (MBTI)
تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز (MBTI)

تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز(MBTI) یکی از معروف ترین تست های شخصیت در سراسر جهان می باشد. تست MBTI توسط مایرز-بریگز تهیه شده و اقتباسی از نظریه انواع سبک های شخصیتی کارل گوستاو یونگ می باشد. تست شخصیت MBTI شخصیت آدمی را شامل ۱۶ نوع تیپ می داند که به عنوان چارچوب مفیدی برای درک تفاوت […]

تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز(MBTI) یکی از معروف ترین تست های شخصیت در سراسر جهان می باشد. تست MBTI توسط مایرز-بریگز تهیه شده و اقتباسی از نظریه انواع سبک های شخصیتی کارل گوستاو یونگ می باشد. تست شخصیت MBTI شخصیت آدمی را شامل ۱۶ نوع تیپ می داند که به عنوان چارچوب مفیدی برای درک تفاوت های افراد به کار می رود. در قالب تست شخصیت شناسی مایرز بریگز چهار بعد دو سویه وجود دارد:

۱- برونگرا (مردم و جنبه های بیرونی-E) در برابر درونگرا(ایده ها و اطلاعات درونی-I)

۲- حسی(حقایق و واقعیت ها-S) در برابر شهودی(احتمالات و جنبه های نهانی-N)

۳- منطقی(منطق و تفکر-T) در برابر احساسی(ارزش ها و روابط-F)

۴- قضاوتی(سبک زندگی ساختاریافته-J) در برابر ادراکی(سبک زندگی شناورP)

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

(به نقل از سایت ای سنج؛ ۱۳۹۸)

در تست شخصیت MBTI، برای هر جفت گفته شده، شما یک سبک را بیشتر از دیگری ترجیح می دهید. شما می توانید حروف مرتبط را برای مشخص شدن نوع شخصیت Myers Briggs  خود ترکیب کنید. به عنوان مثال ، داشتن ترجیحات برای I ، N ، T  و P نوع شخصیتی INTP را نشان می دهد. در شکل روبه رو تیپ شخصیتی فرد بر اساس نمراتی که دریافت نموده است را ملاحظه می کنید(این تصویر برگرفته از خروجی تست MBTI در سایت ای سنج می باشد).

فراموش نکیند اگرچه شما ترجیحات خاص خود را دارید، اما هنوز هم از هشت سبک گفته شده استفاده می کنید(درست مانند فردی که بیشتر از دست راست استفاده نموده اما از دست چپ هم هرچند کمتر استفاده خواهد کرد). در ادامه به اختصار سبک های شخصیتی گفته شده را خواهیم خواند:

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

برونگرایی(E)- درونگرایی(I) اولین جفت سبک مربوط به جهت گیری صرف انرژی شماست. اگر ترجیح می دهید انرژی خود را برای مقابله با افراد، چیزها، موقعیتها یا “دنیای بیرونی” هدایت کنید، بنابراین اولویت شما برونگرایی است. اگر ترجیح می دهید انرژی خود را برای مقابله با ایده ها، اطلاعات، توضیحات یا عقاید یا “دنیای درونی” هدایت کنید ، اولویت شما درون گرایی است.

حسی(S) و شهودی(N) – جفت دوم مربوط به نوع اطلاعاتی است که شما پردازش می کنید. اگر ترجیح می دهید واقعیت ها را بر اساس آنچه می دانید یا آنچه که می بینید توصیف کنید، اولویت شما  سبک شخصیتی حسی است. اگر ترجیح می دهید به موارد ناشناخته نگاه کنید، ایده ها را دریابید و یا آنچه را که آشکار نیست پیش بینی کنید، اولویت شما سبک شهودی است.

منطقی(T) – احساس(F) – جفت سوم نشانگر سبک تصمیم گیری شماست. اگر ترجیح می دهید بر اساس منطق عینی و با استفاده از یک رویکرد تحلیلی تصمیم بگیرید، اولویت شما سبک منطقی است. اگر ترجیح می دهید بر اساس آنچه علاقه تان نسبت به دیگران تصمیم بگیرید،  پس اولویت شما سبک احساسی است.

قضاوتی(J)- ادراکی(P) جفت چهارم نوع سبک زندگی شما را مشخص می کند. اگر ترجیح می دهید زندگی شما به صورت برنامه ریزی شده و ساختار یافته انجام شود، اولویت شما سبک قضاوتی است. اگر ترجیح می دهید با جریان زندگی پیش بروید، انعطاف پذیری داشته و شناور زندگی کنید پس ترجیح شما برای سبک ادراکی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت خود می توانید پرسشنامه رایگان شخصیت آنلاین ای سنج را تکمیل کنید. شرکت سنجشگران نسل جوان با نام تجاری ای سنج تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز | آنلاین (MBTI) را برای استفاده عموم مردم به صورت رایگان در دسترس قرار داده است. گروه ای سنج با کادری مجرب و کارشناسان و محققان حوزه روانشناسی نسخه کاملی از این تست را آماده نموده اند که در آن تفسیر مفصلی در اختیار شما قرار می  گیرد. در زیر فهرست اطلاعاتی که پس از انجام این آزمون دریافت می نمایید، آمده است:

همچنین بخوانید:  لیفت و لمینت مژه برای چه کسانی مناسب است؟

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

(به نقل از سایت ای سنج؛ ۱۳۹۸)

در تست مایرز بریگز ابتدا به طور خلاصه تیپ شخصیتی، عنوان، توصیف، دسته بندی و شعار مربوط به شخصیت شما ارائه خواهد شد. همچنین با استفاده از این آزمون و بر اساس تحقیقات انجام شده می توانید شخصیت مشاهیر مشابه با شخصیت خودتان را پیدا کنید. برای مثال در تیپپ شخصیتی INTP شخصیت مشابه آزمودنی به این تست پاسخ داده است به صورت زیر گزارش می شود:

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

(به نقل از سایت ای سنج؛ ۱۳۹۸)

علاوه بر مشخص شدن تیپ شخصیتی شما و ارائه نمودارها و گزارش های ارائه شده شما می توانید روحیات مشابه، تفاوت های الهام بخش، مکمل های بالفعل و متضاد چالشی را در تفسیر خود ملاحظه کنید. روحیات مشابه افرادی هستند که تیپ شخصیتی آن ها به شما نزدیک می باشد. تفاوت الهام بخش شامل افرادی است که با شما تفاوت دارند اما دوستی با این افراد می تواند فرصت مناسبی برای رشد شما فراهم سازد. مکمل بالفعل افرادی هستند که در ابتدا با آن ها نقاط مشترکی نمی یابید ولی هنگامی که بیشتری یکدیگر را می شناسید به نقاط مشترک زیادی خواهید رسید. متضاد چالشی نیز افرادی هستند که با شما تضاد داشته و معمولا نقاط قوت شما نقاط ضعف آن ها و بالعکس می باشد. در زیر به عنوان نمونه مکمل های بالفعل برای شخصیت  INTP گزارش شده است:

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

(به نقل از سایت ای سنج؛ ۱۳۹۸)

در خروجی این آزمون همچنین می توانید مشاغل مناسب خودتان را پیدا کنید. در واقع بر اساس این تست مشاغلی به شما پیشنهاد می گردد که با روحیات و ویژگی های شخصیتی شما همخوانی دارد. در زیر نمونه مشاغل پیشنهادی برای شخصیت INTP گزارش شده است:

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز (MBTI)

(به نقل از سایت ای سنج؛ ۱۳۹۸)

همانطور که می بینید برای شخصیت INTP در سه حوزه مختلف شغل ارائه شده است. هر یک از این مشاغل می توانند با شخصیت فرد همخوانی داشته باشند. در نظر داشته باشید همخوانی این ویژگی ها با رغبت و علاقه فرد که با استفاده از آزمون رغبت سنج استرانگ سنجیده می شود، می تواند بهترین راهنما برای انتخاب رشته و یا شغل مناسب فرد باشد(تست رغبت سنج استرانگ نیز با تفسیر کامل در سایت ای سنج به صورت آنلاین قابل انجام است). در پایان می توانیم بگوییم که شخصیت شناسی MBTI به عنوان یک ابزار قدرتمند بین المللی غیر وابسته به فرهنگ می باشد و شما می توانید به راحتی و در عرض چند دقیقه این آزمون را انجام دهید. نسخه کامل این تست در سایت ای سنج قرار گرفته و شما می توانید از تفسیرهای هوشمند آن برای شناخت بهتر خود و دیگران استفاده نمایید. همچنین با مراجعه به سایت ای سنج می توانید از آزمون های متنوع و پرکاربرد بین المللی و کاملا استاندارد بهره مند گردید.