باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان کشور گرجستان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری دارای جاذبه های گردشگری بی شمار می باشد. علاقه مندان علاوه بر اماکن و ابنیه های تاریخی از سواحل زیبا ، آب و هوای بسیار عالی، هتل ها و مراکز خرید گرجستان نیز نهایت لذت را ببرند. یکی دیگر از جاذبه های […]

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

کشور گرجستان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری دارای جاذبه های گردشگری بی شمار می باشد. علاقه مندان علاوه بر اماکن و ابنیه های تاریخی از سواحل زیبا ، آب و هوای بسیار عالی، هتل ها و مراکز خرید گرجستان نیز نهایت لذت را ببرند. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در کشور گرجستان باغ گیاه شناسی ملی گرجستان است. نام سابق این مجموعه، باغ گیاه شناسی تفلیس بوده است. این باغ گیاه شناسی در غرب شهر تفلیس می باشد. این باغ دارای صد و شصت و یک هکتار است و دارای چهار هزار و پانصد ارایه زیست شناسی است که اولین بار در حدود سال هزار و ششصد و هفتاد و یک از آن نام برده شده است. این باغ در اواخر قرن هجدهم آسیب دید ولی در قرن نوزدهم بازسازی شد و در سال هزار و هشتصد و چهل و پنج به عنوان باغ گیاه شناسی بازگشایی شد. کشور گرجستان به علت قرار گرفتن در کنار دریای سیاه و همچنین به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی بسیار مناسب، دارای چندین باغ گیاه شناسی است که البته باغ گیاه شناسی تفلیس به عنوان، باغ گیاه شناسی ملی گرجستان شناخته می شود. این باغ که در فاصله ده کیلومتری از شهر تفلیس و در بخش شمالی جاده باتومی واقع شده است به عنوان یکی از بهترین و جذاب ترین جاذبه و مناطق گردشگری گرجستان در میان بازدیدکنندگان و علاقه مندان به گیاهان مختلف تبدیل شده است و به سبب همین امر توانسته هر ساله مسافران و بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود بکشاند.

علاقه مندان به دیدن گیاهان جدید و زیبا می توانند باغ زیبای گیاه شناسی ملی گرجستان  در آفر تور گرجستان را در بخش غرب شهر تاریخی تفلیس و در دامنه های جنوبی محدوده سولولاکی مورد بازدید قرار دهند. لازم به ذکر است این باغ به عنوان باغ بوتانیکال هم شناخته می شود. کسانی که از این باغ زیبا دیدن می نمایند مجموعه ای صد و شصت و یک هکتاری که از تپه های زیادی که از انواع مختلف گیاهان زینتی و دارویی پر شده است روبرو می شوند. البته جالب است بدانید که در محوطه باغ سیستم خنک کننده ای وجود دارد که در تمام روز های گرم سال فعال می باشد و آن به این دلیل است که دمای هوای این باغ به طور متوسط باید در دمای هفده درجه سانتی گراد ثابت باشد. میانگین بارش سالیانه در این باغ پانصد و هجده میلی متر است و میزان رطوبت نسبی سالانه آن در حدود هفتاد و هفت درجه اندازه گیری شده است و همچنین کمترین ارتفاع در این باغ چهار صد و هفده متر و بیشترین ارتفاع هفتصد و چهارده متر بلندتر از سطح دریا می باشد. باغ های بوتانیکال تفلیس که در ابتدا جزو باغ های سلطنتی بوده است و در سال هزار و هشتصد و چهل و پنج میلادی به عنوان باغ گیاه شناسی شناخته شده است و نام آن به باغ ملی گیاه شناسی گرجستان تبدیل شده است و قدمت آن به سه قرن پیش بازمی گردد. از آن زمان تا به حال افراد زیادی از این باغ پر گل و زیبا دیدن نموده اند. در زمانی که این باغ در اختیار خاندان سلطنتی گرجستان بود تنها آنان حق استفاده از این باغ را داشتند و در این باغ گیاهان دارویی و تزیینی در باغ بوتانیکال پرورش می داده اند. باغ ملی گیاه شناسی گرجستان تا به حال دو ار گسترش یافته است و بزرگتر شده است. این باغ در سال های هزار و هشتصد و نود و شش تا هزار نهصد و چهار میلادی و سال های هزار و نهصد و سی و دو تا هزار و نهصد و پنجاه و هشت میلادی به سمت غرب تفلیس گسترش یافته است.

همچنین بخوانید:  راه های مختلف تناسب اندام و لاغری

به گزارش سفر باتو ،ر باغ ملی گیاه شناسی گرجستان دارای گونه های زیادی از گیاهان است که از نقاط مختلف دنیا به این محل آمده است. این باغ زیبا و بسیار بزرگ توانسته است تا کنون چند هزار نوع گیاه بومی و غیر بومی در خود جای دهد که البته گیاهان و گل های غیر بومی آن از کشورهای مانند چین، ژاپن، ترکیه، شمال آمریکا، قفقاز، هیمالیا و سایر مناطق وارد باغ ملی گیاه شناسی گرجستان شده است تا این باغ را مکانی بسیار مناسب برای دوست داران گل و گیاه باشد و کسانی که برای تحقیقات نیاز دارند که گیاهان زیادی در نقاط مختلف دنیا را ببینند در این باغ می توانند همه آنها را یک جا ببینند و مورد مطالعه قرار دهند.

از آثار و ابنیه ای که در نزدیکی این باغ قرار دارد می توان به مجسمه مادر تفلیس اشاره کرد. مادر تفلیس یا کارتلیس ددا تندیسی بیست متری بر بالای کوه سولولاکی است که در سال هزار و هشتصد و پنجاه و هشت میلادی و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس ساخته شده است. این تندیس، زنی را نشان می دهد که لباس سنتی گرجستان را بر تن دارد و نمادی از فرهنگ این کشور به شمار می رود.