بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟
بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟

بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟ نمکستان : یشتر افراد معمولاً بعد از ارتودنسی دندان تا مدتی نمی‌توانند به خوبی غذای خود را بجوند و البته از بسیاری از غذاها نیز باید دوری کنند و غذاهایی که به راحتی قابل جویدن هستند را باید انتخاب نمایند اما این […]

بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟

بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟

نمکستان : یشتر افراد معمولاً بعد از ارتودنسی دندان تا مدتی نمی‌توانند به خوبی غذای خود را بجوند و البته از بسیاری از غذاها نیز باید دوری کنند و غذاهایی که به راحتی قابل جویدن هستند را باید انتخاب نمایند اما این غذاها کدام نوع هستند؟ با سایت نمکستان همراه باشید:

زمانی که یک سیم بر روی دندان شما قرار دارد خوردن غذا کاملاً متفاوت از زمان‌های عادی است، ارتودنسی از براکت های کوچک تشکیل شده هست که بر روی هر دندان قرار می‌گیرد و به وسیله سیم به همدیگر متصل شده‌اند و وظیفه آن تنظیم مجدد دندان است که به همین علت روند خوردن غذا توسط کسی که دندان خود را ارتونودنسی کرده است تا مدتی دچار تغییراتی می‌شود. ممکن است متخصص ارتودنتیست بخواهد روند ترمیم و تغییر دندان‌های شما را تسریع کند به خاطر همین ممکن است در هنگام غذا خوردن دچار ناراحتی‌هایی بشوید. معمولاً متخصصین ارتودنتیستی به شما می گویند تا مدتی نباید چیزی بخورید اما شما نمی‌دانید چه چیزی را می‌توانید میل کنید و چه چیزی را نمی‌توانید.

چه غذاهای برای کسی که ارتودنسی کرده مناسب است؟

ممکن است شما پیشنهاداتی که در مورد غذاهای که می‌توانید مصرف کنید را بی رحمانه بدانید اما برای سالم ماندن ارتودنسی لازم است. شما می‌توانید به عنوان مثال اگر می‌خواهید از گلابی و سیب استفاده کنید اما همان‌طور که می دانید این میوه‌ها بسیار سفت و سخت هستند. اما اگر شما می‌خواهید حتماً از آنها استفاده کنید می‌توانید آن میوه‌ها را در تکه‌های نازک و قطعات بسیار کوچک برش دهید تا برای جویدن آن به مشکل برنخورید و به راحتی آن را میل نمایید. همین امر را می‌توانید برای بعضی از سبزیجات سفت و سخت همانند هویج نیز استفاده کنید اما سعی کنید یا آن را برش بدهید یا از بخار برای نرم شدن آن استفاده نمایید. هویچ یک میان وعده عالی و پر انرژی برای انسان است. شما می‌توانید دیگر سبزیجات را با بخارپز کردن میل فرمایید. یکی از خوردنی‌های دیگر که می‌توان مصرف کرد میوه‌های کنسرو شده و سیب زمینی شیرین بخارپز یا قطعه قطعه شده می‌باشد.

همچنین بخوانید:  برفک دهان چیست و راه های درمان آن کدامند؟

شما می‌توانید برای صبحانه از بلغور جو، تخم مرغ و همچنین ماست استفاده نمایید در حالی که برای ناهار یکی از گزینه‌های عالی یک ساندویچ یا سالاد بدون مغز و آجیل است. برای وعده بعد از ظهر بهتر است از موز و پنیر رژیمی استفاده کنید و برای وعده آخر یعنی شام ماهی و مرغ همراه با مقداری از سبزیجات را بپزید و آن را میل نمایید. شما می‌توانید از غذاهایی همانند سیب زمینی پخته شده یا سوپ که زیاد نیاز به جویدن ندارند استفاده کنید.

از چه مواد غذایی استفاده نکنیم؟

اگر می‌خواهید اذیت نشوید باید از خوردن مواد غذایی که به سیم کشی دندان شما می‌چسبد خودداری نمایید. موادی که همانند خمیر هستند مثل مغز پاپ کورن، آجیل، آدامس، چیپس قرمز و همچنین تافی و کارامل. پزشکان توصیه می‌کنند از خوردن موادی که قندی هستند همانند ذرت و سیب خودداری نمایید زیرا ممکن است به سیم‌های ارتودنسی بچسبند و باعث فرسایش آن ناحیه شوند.

عوامل دیگری که در سالم نگه داشتن سیم‌های ارتودنسی و همچنین دندان‌ها به شما کمک می‌کنند:

  • سعی کنید همیشه دندان‌های خود را تمیز نگه دارید به ویژه آنهایی که سیم و پلاک دارند تا زمانی که به خوبی بتوانند دندان‌های شما را تنظیم نمایند.
  • سعی کنید مسواکی که می‌خواهید بزنید در زاویه ۴۵ درجه باشد و از پایین به بالا یا برعکس تکرار نمایید که باعث تمیز شدن براکت ها می‌شود.
  • سعی کنید حتماً از دهان شویه ها استفاده نمایید زیرا می‌توانند ۹۹ درصد میکروب‌های که در دهان شما هستند را از بین ببرند. استفاده از مسواک و نخ را هرگز فراموش نکنید.
  • فراموش نکنید به صورت مرتب و منظم نزد پزشک ارتودنسی خود بروید و با او مشورت کنید.

بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟

بعد از اینکه دندان های خود را ارتودنسی کردیم چی نخوریم و چی بخوریم؟