قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟
قبل، بعد و هنگام سانحه هوایی چه باید کرد؟
همه ما تا به حال درباره سقوط هواپیما چیزهایی شنیده و دیده ایم. اخبار هولناک سقوط هواپیما را تقریبا هر سال می شنویم. هواپیماهایی که ناپدید شدند، به کوه برخورد کردند یا هنگام صعود و سقوط دچار حادثه شدند.

همه ما تا به حال درباره سقوط هواپیما چیزهایی شنیده و دیده ایم. اخبار هولناک سقوط هواپیما را تقریبا هر سال می شنویم. هواپیماهایی که ناپدید شدند، به کوه برخورد کردند یا هنگام صعود و سقوط دچار حادثه شدند. حتی کلمه “تقص فنی” نیز برای بسیار از افراد نگران کننده است. به هر حال نه می توان از هواپیما استفاده نکرد و نه می توان حوادث این وسیله نقلیه را از یاد برد. احتمال سانحه هوایی در هر پروازی وجود دارد و دقیقا به همین دلیل است که دستور العمل های ایمنی در هر پروازی به دقت از سوی خدمه پرواز، خلبانان و تکنسین های فرودگاه  رعایت می شود. اگر قصد خرید بلیط ارزان هواپیما را دارید، بهتر است شما هم بعضی نکات را رعایت کنید، تا در صورت وقوع مشکل جدی برای هواپیما یا بروز حادثه، بتوانید جان خود و همراهان خود را نجات دهید.

با هواپیماهای بزرگتر سفر کنید

با هواپیماهای بزرگتر سفر کنید

هواپیماهای بزرگتر، معمولا سیستم ایمنی قدرتمندتری دارند و به سختی دچار حادثه می شوند. بعضی از هواپیماهای بزرگتر دارای ۴ موتور هستند که معمولا از یک یا دو موتور به عنوان موتور رزرو استفاده می شود. اما دلیل دیگر برای انتخاب هواپیماهای بزرگتر این است که آنها هنگام برخورد به زمین ضرب بیشتری را نسبت به هواپیماهای کوچک تر جذب می کنند و به همین دلیل احتمال زنده ماندن مسافرانشان نیز بیشتر است.

امن ترین قسمت هواپیما کجاست

تا چند سال پیش امن ترین قسمت هواپیما دم آن شناخته می شد و باور عمومی بر این بود، کسانی که بر صندلی های انتهای هواپیما می نشینند، احتمال سالم ماندنشان بیشتر است. اما امروزه با تحقیقات جدیدی که انجام شده است ثابت شده که امن ترین قسمت هواپیما دم آن نیست، بلکه صندلی هایی است که نهایتا ۵ ردیف با درهای خروج اضطاری هواپیما فاصله دارند. در این میان مطمئناً، بهترین صندلی، همانی است که روبروی در خروج اضطراری قرار گرفته است.اگر صندلی شما بیش از ۵ ردیف با درهای خروجی اضطراری هواپیما فاصله داشته باشد، احتمال خروج از هواپیما و زنده ماندن شما در سوانح کمتر است.

تناسب اندام داشته باشید!

بله، تناسب اندام نیز شانس زنده ماندن شما در سوانح هوایی را زیاد می کند. مطالعات انجام شده، ثابت کرده است افرداری که تناسب اندام مناسبی دارند و ورزشکار محسوب می شوند، شانس بیشتری برای زنده ماندن پس از برخورد با ضربات ناشی از سقوط یا سوانح جدی هنگام فرود هواپیما را دارند. بدیهی است افراد سالخورده یا دارای اضافه وزن در این زمینه مشکل بیشتری خواهند داشت.

همچنین بخوانید:  خرید ارزانترین بلیط ها برای جذاب ترین سفرها

90ثانیه طلایی

۹۰ثانیه طلایی

در اکثر سقوط ها، این برخورد هواپیما با زمین نیست که باعث از دست رفتن جان مسافران می شود، بلکه آتش سوزی هواپیما پس از آن است که باعث از دست رفتن جان مسافران می شود. پس از سقوط از هواپیما در بهترین حالت فقط یک دقیقه و سی ثانیه فرصت دارید تا جان خود را از آتش سوزی نجات دهید و از با سرعت از هواپیما خارج شوید.

مثبت ۳ منفی ۸

این قانون به معنای ۳ دقیقه قبل از صعود و ۸ دقیقه قبل از فرود هواپیماست. زمان طلایی برای تیک آف و فرود هواپیما همین دقایق است. در این دقایق نباید خوابید و اگر کسی خواب است باید او را بیدار کنید. کمربندهایتان را ببندید، کفش های خود را بپوشید و از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

کارت ایمنی پرواز را مطالعه کنید و به توضیحات مهمانداران توجه کنید

این کارت ها که معمولا در پشتی صندلی جلویی شما قرار دارند، بادبزن نیستند! بلافاصله پس از سوار شدن به هواپیما و مستقر شدن در صندلی خود، این کارت ها را برداشته و مطالعه نمایید و نکات آن را به خاطر بسپارید. ضمنا به دستورالعمل ها و راهنمایی هایی که مهمانداران در شروع پرواز دارند توجه ویژه داشته باشید. این نکات شامل معرفی درهای خروج اضطراری هواپیما، طریقه استفاده از ماسک و… می باشد.

ماسک اکسیژن برای زنده ماندن بسیار مهم است

ماسک اکسیژن برای زنده ماندن بسیار مهم است

کابین هواپیما دارای فشار هوا و اکسیژن است. اگر فشار هوای کابین کاهش پیدا کند، تنفس برای افراد سخت می شود. معمولا در این شرایط خلبان اجازه آزاد شدن ماسک های اکسیژن را می دهد. توجه کنید که بدون اکسیژن برای چند ثانیه بیشتر زنده نمی مانید، پس به محض آزاد شدن ماسک ها، آنها را بر روی صورت خود بگذارید.

در هنگام سقوط، وضعیت سقوط بگیرید

اینکار باعث می شود در هنگام سقوط و ضربات ناشی از آن، سر شما به سمت جلو پرتاب نشود. سرتان را بر روی زانوها بگذارید و با دست های خود آن را محک نگه دارید. این عمل باعث می شود تا شانس زنده ماندنتان افزایش پیدا کند.