چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟
چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟

چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟ نمکستان : اگر زنان زودتر از ۴۰ سالگی یائسه بشوند به آن یائسگی زودرس می‌گویند. اگر می‌خواهید از این اتفاق پیش گیری نمایید باید نکاتی هر چند کوچک را رعایت کنید. برای بررسی این نکات با سایت نمکستان همراه باشید. یکی از دوران پر سؤال همراه با تغییرات وسیع جنسی، دوران […]

چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟

چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟

نمکستان : اگر زنان زودتر از ۴۰ سالگی یائسه بشوند به آن یائسگی زودرس می‌گویند. اگر می‌خواهید از این اتفاق پیش گیری نمایید باید نکاتی هر چند کوچک را رعایت کنید. برای بررسی این نکات با سایت نمکستان همراه باشید.

یکی از دوران پر سؤال همراه با تغییرات وسیع جنسی، دوران یائسگی است. معمولاً خانم‌ها این دوران را در دهه‌های ۶۰ یا ۵۰ زندگی خود تجربه می‌کنند اما ممکن است بنا به علتی این دوران زودتر به سراغ خانم‌ها بیاید و حتی قبل از ۴۰ سالگی یائسه شوند. این یائسگی که قبل از دهه ۴۰ رخ می‌دهد طبیعی نیست و به آن یائسگی زودرس گفته می‌شود.

توضیح در مورد یائسگی زودرس

اگر بخواهیم تعریف پزشکی یائسگی را بیان کنیم به دورانی گفته می‌شود که زنان دیگر قاعده نمی‌شوند و این عدم قاعدگی مربوط به ۱۲ ماه متوالی است. سن طبیعی برای یائسگی عموماً ۵۱ سال است اما در بعضی از مواقع این دوران بنا به دلایلی از جمله بیماری یا جراحی قسمتی از بدن زودتر به سراغ خانم‌ها می‌آید. معمولاً تنوع و گستردگی اتفاق این دوران در بین خانم‌ها بسیار متفاوت هست.

علت رخ دادن یائسگی چیست؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد معمولاً خانم‌ها در سن ۵۱ سالگی یائسه می‌شوند و اگر قبل از ۴۰ سالگی به این دوران وارد گردند، به آن یائسگی زودرس گفته می‌شود. قبل از شروع این دوران تخمدان‌ها دچار نارسایی می‌شوند و می‌توان یکی دیگر از علل یائسگی را این موضوع دانست. از لحاظ پزشکی نارسایی تخمدان در خانم‌ها برخلاف یائسگی که در دوران ۵۰ یا ۶۰ زندگی اتفاق می افتد، در ۴۰ سالگی به سراغ خانم‌ها می‌آید و این امر کاملاً طبیعی است.خانم‌ها زمانی که دچار نارسایی تخمدان می‌شوند معمولاً قاعدگی دارند اما دیگر نمی‌توانند بارور شوند و دیگر امکان بارداری آنها به صفر می‌رسد. زمانی که یک خانم به نارسایی زودرس تخمدان دچار شود معمولاً با فاصله خیلی کمی به دوران یائسگی زودرس نیز وارد می‌گردد. دلایل دیگری که می‌تواند باعث یائسگی زودرس گردند عبارت‌اند از پرتو درمانی، شیمی درمانی یا درمان‌های دیگر برای سرطان زیرا این درمان‌ها می‌تواند باعث آسیب دیدن تخمدان‌ها شود و به نارسایی تخمدان‌ها منجر گردد. عوامل دیگری که پزشکان عنوان می‌دارند به صورت نادر می‌تواند باعث یائسگی زودرس شود عبارت‌اند از داروها، بیماری‌های مزمن، اختلالات پزشکی و… .

همچنین بخوانید:  چگونه کمر و شکم خود را برای بارداری قوی کنیم؟

علائم اولیه یائسگی چیست؟

نشانه‌های یائسگی زودرس دقیقاً مشابه علائم یائسگی معمولی می‌باشد، بعضی از این نشانه‌ها می‌تواند شامل این موارد باشد:

۱-کاهش علاقه به رابطه جنسی

۲-گرگرفتی

۳-اختلالات در خواب و بی خوابی

۴-افزایش وزن شدید

۵-عرق کردن شبانه

۶-نوسان خلقی

۷-خشکی قسمت واژن

۸-در هنگام نزدیکی درد در قسمت واژن

۹-تغییر در حافظه است.

تشخیص یائسگی

خانم‌ها برای اینکه بفهمند‌ یائسه شده‌اند یا خیر تنها راه توجه به نشانه‌ها می‌باشد و اولین علامت که می‌توان به آن توجه کرد فقدان دوران قاعدگی می‌باشد.

آیا می‌توان یائسگی زودرس را درمان کرد؟

به گفته پزشکان هورمون درمانی یا درمان‌های که بنا به تشخیص پزشک درست است می‌تواند به درمان یائسگی زودرس کمک شایانی نمایید. یائسگی زودرس دارای عوارضی همانند خطر ابتلا به پوکی استخوان ناباروری هست. درمانی که از ورود به دوران یائسگی زودرس جلوگیری نمایید وجود ندارد اما هنگامی که خانم‌ها یائسه شدند می‌توانند با کمک دارو علائم ناخوشایند آن را کنترل و درمان نمایند.

چه راه‌هایی برای درمان علائم و نشانه‌ها وجود دارد؟

پزشکان برای درمان نشانه‌های یائسگی زودرس معمولاً از هورمون درمانی استفاده می‌کنند که در فرم‌های مختلف از جمله: اسپری ترسد رمال، قرص‌ها، کرم یا ژل وجود دارد که می‌توان برای درمان موضعی قسمت واژن از آن استفاده کرد. یک نمونه دیگر از داروهای که برای درمان نشانه‌های یائسگی از آن استفاده می‌شود قرص‌های ضدبارداری خوراکی است.

چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟

چگونه جلوی یائسگی زودرس را بگیریم؟