درمان پارگی شبکیه چشم
درمان پارگی شبکیه چشم

پارگی شبکیه پارگی شبکیه از مشکلات خطرناک چشمی است که در صورت عدم درمان منجر به نابینایی می شود. واژه پارگی یا جداشدگی شبکیه به جدا شدن لایه حساس شبکیه از لایه پوششی زیر آن گفته می شود و باعث می شود تصویر روی آن به خوبی تشکیل نشده و باعث اختلال میدان بینایی و به […]

پارگی شبکیه

درمان پارگی شبکیه چشم

پارگی شبکیه از مشکلات خطرناک چشمی است که در صورت عدم درمان منجر به نابینایی می شود. واژه پارگی یا جداشدگی شبکیه به جدا شدن لایه حساس شبکیه از لایه پوششی زیر آن گفته می شود و باعث می شود تصویر روی آن به خوبی تشکیل نشده و باعث اختلال میدان بینایی و به دنبال آن کاهش شدید بینایی می شود.

بیماری که دچار پارگی شبکیه حاد می باشد، ممکن است هجوم ناگهانی نقاط سیاه یا مگس پران چشم (floater) را در چشم آسیب دیده تجربه کند؛ اگر پارگی شبکیه با هموراژی زجاجیه (خون ریزی در حفره شفاف چشم) یا جدایی شبکیه همراه باشد، علائم دیگری نیز ازجمله دید مه آلود یا بینایی همراه با سایه می توانند رخ دهند. با این وجود در برخی موارد، پارگی شبکیه ممکن است هیچ علامت قابل توجهی را آشکار نکند.

درمان پارگی شبکیه 

روش درمان پارگی شبکیه با توجه به شدت آن متفاوت است که تشخیص آن بر عهده پزشک می باشد. اما نکته که بسیار اهمیت دارند این است که پارگی شبکیه به خودی خود درمان نمی شود و یا درمان خانگی برای آن وجود ندارد . تنها رفع آن جراحی است. لیزر و تزریق گاز به شبکیه از روش های درمان آن است . تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از عوارض خطرناک این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

تزریق آواستین به شبکیه

آواستین از دارو هایی است که به صورت تزریق داخل چشمی جهت درمان بسیاری از بیماری های چشم مانند رتینو پاتی دیابتی, انسداد وریدهای شبکیه, ایجاد عروق خونی نابجا در مشیمیه و … کاربرد دارد.

امروزه تزریق آواستین برای کنترل عوارض چشمی دیابت بسیار کاربرد دارد. افراد دیابتی باید توجه داشته باشند که معاینات منظم پزشکی برای جلوگیری از مشکلات چشمی آنها ضروری است و در این معاینات که باید توسط فوق تخصص شبکیه انجام شود اگر نیاز به تزریق آواستین بود ، حتما روند درمان را پیگیری نمایند.

همچنین بخوانید:  درب ضد سرقت ترک

دیابت از جمله بیماری‌هایی است که در صورت عدم رسیدگی و درمان، باعث بروز عوارض شدیدی مانند آب مروارید، آب سیاه و مهم‌تر از همه صدمه به رگ‌های خونی داخل چشم می‌گردد.

خطرات تزریق آواستین

هر درمانی می تواند عوارض جانبی خاص خود را به همراه داشته باشد. آنچه اهمیت دارد این است که مزایا و خطرات هر درمانی که قصد انجام آن را داریم بدانیم. عوارض تزریق آواستین در چشم بسیار نادر بوده و پس از گذشت یک دوره گاها رفع می‌گردند.  تزریق آواستین ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیر شود:

  • عفونت چشم
  • شبکیه جداشده (حالتی است که شبکیه از پشت چشم بلند می شود)
  • آب مروارید (تار و کدر شدن عدسی های چشم که در حالت عادی شفاف هستند)
  • قرمزی چشم
  • و….

اگر تزریق توسط متخصص انجام شود تقریبا این عوارض صفر می شود و عوارض موقت به مرور از بین می رود . قطعا پزشک  معالج درباره این عوارض به شما توضیحات لازم را می دهد. رعایت مراقبت های لازم بعد از تزریق به کاهش آن ها کمک می کند.

درمان پارگی شبکیه چشم

دریافت نوبت فوق تخصص شبکیه 

با توجه به این که شبکیه چشم بخش بسیار حساسی از چشم است، ممکن است هر پزشکی قادر به انجام این تزریقات نباشد  . بنابراین باید به دنبال بهترین فوق تخصص شبکیه باشید دکتر محمد باقر رجبی فوق تخصص شبکیه و لیزر در تهران می باشند.

آدرس مطب: تهران، میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی، نرسیده به گاندی جنوبی، پلاک ۷۲، ساختمان پزشکان ۷۲ ونک، طبقه چهارم، واحد ۴۰۲

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۲۰۱۶۵۶

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مشکلات شبکیه ، روش های درمان آن ها می توانید به سایت شخصی دکتر به آدرس https://retinclinic.com مراجعه نمایید. همچنین جهت رزرو نوبت می توانید روز های زوج ساعت ۱۷ تا ۲۰ با شماره بالا تماس بگیرید.