سنسورهای حرارتی RTD
سنسورهای حرارتی RTD

سنسورهای حرارتی RTD سنسور تشکیل دهنده سنسورهای  حرارتی از نوع مقاومتی حساس به دما میباشد. در کل برای اندازه گیری دما دو راه وجود دارد، راه اول بصورت تماسی و راه دوم غیر تماسی. در راه غیر تماسی از لیزر مادون قرمز استفاده میکنند. بدین صورت که بدون نیاز به برخورد با جسم از راه […]

سنسورهای حرارتی RTD

سنسورهای حرارتی RTD

سنسور تشکیل دهنده سنسورهای  حرارتی از نوع مقاومتی حساس به دما میباشد. در کل برای اندازه گیری دما دو راه وجود دارد، راه اول بصورت تماسی و راه دوم غیر تماسی.

در راه غیر تماسی از لیزر مادون قرمز استفاده میکنند. بدین صورت که بدون نیاز به برخورد با جسم از راه دور میتوان دمای آن را اندازه گیری کرد. این وسیله برای زمانی مناسب است که دسترسی به ماده خطرناک یا غیرممکن است مثل وقتی که میخواهیم دمای مایع درون یک مخزن بزرگ را اندازه گیری کنیم.

راه تماسی خود نیز به دو دسته ترموکوپل (TC) و آر تی دی (RTD) تقسیم میشود. در این بخش ما در مورد نوع RTD  و نوع خاص آن یعنی PT100 صحبت خواهیم کرد. RTD یک کنترل کننده دما است که با استفاده از مقاومت کار میکند. طرز کار این کنترلر به این صورت است که با استفاده از یک مقاومت متغیر با دما و میزان تغییر مقاومت، اندازه تغییر دما را مشخص کرد. سنسورهای RTD دارای سه نوع دو سیم، سه سیم و چهار سیم میباشد، یک اصل کلی و ساده در ارتباط با تعداد سیم های سنسور وجود دارد و آن اصل این است که تعداد سیم های بیشتر برابر با دقت بالاتر میباشد. سنسور های نوع RTD در مقایسه با نوع ترموکوپل دارای دقت بسیار بیشتری هستند که این دقت چیزی در حدود ۰.۱ درجه سانتی گراد میباشد. از دیگر تمایز سنسور RTD سرعت بالاتر در زمان پاسخگویی آن است.

سنسور حرارتی PT100

در بین سنسورهای حرارتی RTD سنسور PT100 رایج تر از انواع دیگر میباشد. در معنای لغوی این سنسور میتوان گفت که PT به معنای نماد شیمیایی پلاتین است و عدد ۱۰۰ نیز مقاومت الکتریکی بر اهم است که در دمای صفر درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است. سنسورهای PT100  برای کاربردهای مختلف از مواد مختلفی ساخته میشوند. میتوان از لحاظ ساختاری مشخصات سنسورهای PT100 را به ۳ صورت زیر در نظر گرفت:

  • سرامیکی
  • شیشه ای
  • با سنسور مغزی فیلمی از جنس هایی مثل مس، نیکل و پلاتین

در مورد سنسور با مغزی فیلمی فلزی که در آن استفاده میشود باید دارای ویژگی های خاصی در ارتباط با نقطه ذوب و مقاومت داشته باشد بدین صورت که نقطه ذوب باید بالا باشد و از لحاظ مقاومت نیز باید در مقابل خوردگی بسیار مقاوم باشد. یکی از فلزاتی که میتوان برای این کار استفاده کرد پلاتین است و دلیل آن خطی بودن رابطه بین مقاومت و دمای این فلز میباشد. مس بعد از پلاتین مناسب میباشد ولی دامنه دمائی آن نسبت به پلاتین کمتر است.

همچنین بخوانید:  آیا پرترددترین مسیرهای پرواز خارجی ایران را می شناسید

اما از نظر جنس سیم نیز دارای تنوع زیادی میباشد که با توجه به کاربرد و قیمت به کار گرفته میشود. از این سیم ها میتوان پی وی سی ، سیلیکونی ، تفلونی ، شیلدار، نقره اندود و فلکسی بل نام برد. سنسور  PT100 دارای مزایایی نسبت به سایر سنسورهای مشابه می باشد که میتوان به  ثبات عملکرد، بالا بودن دقت، مقاومت در برابر آلودگی، اندازه گیری دما در یک سطح، خطی بودن را نام برد.

دسته بندی دمایی سنسور PT100

با توجه به نیاز های مختلف برای دماهای متفاوت نیز سنسور PT100 دسته بندی خاص خود را دارد و با توجه به رنج دمایی مورد نیاز میتوان آن را تهیه کرد. به طور معمول این دسته بندی در ۳ دسته رایج میباشد.

  • رنج دمایی بین ۲۰۰- تا ۴۰۰+
  • رنج دمایی بین ۲۰۰- تا ۶۰۰+ (سرامیکی)
  • رنج دمایی ۲۰۰- تا ۸۰۰+ (قلاف کونیک)

روش کار سنسور PT100

این نوع سنسور بر اساس یک قانون فیزیک عمل میکند به این صورت که با افزایش مقاومت یک رسانا دمای آن کاهش میابد. ساده تر می توان گفت که یک جریان الکتریکی به یک سیم رسانا منتقل میشود. بعد از انتقال این جریان الکتریکی میزان مقاومت در برابر آن جریان اندازه گیری شده و با توجه به جنس رسانای به کار رفته در سنسور PT100 و مشخصات آن دما اندازه گیری میشود.

بهتر است در انتخاب یک سنسور بسیار دقت داشته باشیم چرا که با یک انتخاب اشتباه ممکن ضرر بسیاری را متحمل شویم. بهتر است به نکاتی توجه کنیم مانند میزان دقتی که نیاز داریم، جنس موادی که قرار است دمایش را اندازه گیری کنیم، نوع دسترسی ما به مواد، رنج تغییر دما و …

در انتخاب سنسور مورد نیاز خود بهتر است سعی کنیم از سنسوری استفاده کنیم که از جنس مرغوب تری ساخته شده باشد. علاوه بر جنس، روش تولید این ابزار در کارکرد شان بسیار موثر است. این انتخاب صحیح می تواند هزینه ها را پایینتر آورده و با توجه به نیاز شما قیمت PT100 تمام شده پایینتر از حالت عادی شود.