دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران
دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران
اگر به دنبال تحصیل در روسیه و شناخت دانشگاه‌های معتبر روسیه هستید، این مقاله از سایت روس دانش را تا انتها دنبال کنید؛ چرا که برایتان اطلاعات فوق العاده ای از سفر و تحصیل در روسیه تدارک دیده‌ایم.

اگر به دنبال تحصیل در روسیه و شناخت دانشگاه‌های معتبر روسیه هستید، این مقاله از سایت روس دانش را تا انتها دنبال کنید؛ چرا که برایتان اطلاعات فوق العاده ای از سفر و تحصیل در روسیه تدارک دیده‌ایم. احتمالاً شما نیز مانند بسیاری از افراد، رویای تحصیل در کشورهای مختلف خارجی را دارید که مطمئناً یکی از آنها کشور روسیه است و شاید تا به حال اطلاعات خوبی نیز در این رابطه کسب کرده باشید.

ما در این مقاله صراحتاً در خصوص دانشگاه‌های روسیه صحبت خواهیم کرد که مورد تأیید کشور ایران است. از آنجایی که تعدادی از دانشگاه‌های روسیه در سال‌های گذشته در رده بندی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند، نگاه‌های زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. ناگفته نماند که سطح پژوهشی در این‌گونه از دانشگاه‌ها آنقدر بالاست که افرادی که جذب این دانشگاه‌ها می‌شوند باید از ضریب هوشی خوبی برخوردار باشند.

گفتنی است که در حال حاضر جمهوری اسلامی، یعنی وزارت بهداشت در ایران، فقط مجوز تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در روسیه را صادر کرده است. به همین منظور ما در ادامه این مطلب قصد معرفی دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید ایران را داریم.

۱) معرفی دانشگاه لومونوسوف مسکو (Lomonosov Moscow State University)

زمانی که به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه نگاهی می‌اندازیم، سریعاَ به اسم دانشگاه لومولوسوف برای رشته های «پزشکی» و «داروسازی» می‌رسیم. با توجه به اینکه این دانشگاه از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه تقلی می‌شود، دارای شهرت جهانی بوده و از سرتاسر جهان خواهان تحصیل در آن می‌باشند. طبق رده‌بندی جهانی عنوان شده، این دانشگاه در رتبه ۹۵ جهان قرار دارد. در این دانشگاه علاوه بر دیگر رشته‌های فنی و علوم انسانی، رشته های داروسازی و زیرمجموعه‌های پزشکی نیز وجود دارد. شهریه‌ی تقریبی در این دانشگاه به ۷ هزار دلار می‌رسد. دقت کنید که تنها زبانی که می‌توان از آن در این دانشگاه استفاده کرد، زبان روسی بوده و از دیگر زبان‌ها مانند انگلیسی خبری نخواهد بود.

این دانشگاه علاوه بر داشتن مجتمع‌های خوابگاهی بسیار باکیفیت، یکی از بیشترین میزان کارمندان و اساتید را در میان تمامی دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است (۱۷۰۰۰ نفر!) و هر ساله نزدیک به ۶۰۰۰۰ دانشجو از سرتاسر جهان در دانشگاه لومونوسف مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنین باید گفت که بزرگانی همچون: ایوان تورگنیف، میخاییل گورباچف، آنتوان چخوف، آندره‌آ ساخاروف، دمیدروف و… روزی از همین دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

۲) معرفی دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر روسیه را که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات علوم در روسیه قرار دارد و روس دانش امکان تحصیل دانشجویان ایرانی را در آن فراهم ساخته است، دانشگاه نووسیبیرسک می‌باشد. این دانشگاه که در شهر نووسیبیرسک سیبری قرار دارد، سابقه‌ی زیادی نداشته اما در همین مدت کوتاه توانسته است در رنکینگ‌های جهانی، رتبه‌های بسیار عالی را کسب کند؛ بطوریکه براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۶، این دانشگاه در رتبه دوم بهترین دانشگاه‌ها در بین کشورهای اقتصاد نوظهور اروپا و آسیای مرکزی قرار گرفته‌است و همچنین در بین جامعه‌ی ۲ درصدی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

در این دانشگاه رشته‌های فیزیک، ریاضی و نجوم نیز برای تحصیل وجود دارد. تمامی رشته‌های این دانشگاه به جز رشته پزشکی، به زبان روسی تحصیل می‌شود. ناگفته نماند که شهریه‌ی دوره‌ی پزشکی تقریباً به ۶ هزار دلار می رسد. این دانشگاه رتبه ۲۵۰ را در موسسه QS کسب کرده است. همچنین باید بدانید که دانشگاه نووسیبیرسک، دارای ۱۳۸آزمایشگاه علمی و فضاهای تحقیقاتی است که از ابزارها و تکنیک‌های پیشرفته‌ای در آن استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:  ۹ نکته شگفت انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها

۳) معرفی دانشگاه پزشکی سچنوا مسکو (Sechenov First Moscow State Medical University)

معرفی دانشگاه پزشکی سچنوا مسکو (Sechenov First Moscow State Medical University)

از جمله دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تایید ایران در رشته داروسازی، می‌توان به دانشگاه سچنوا مسکو اشاره کرد. این دانشگاه فقط رشته علوم پزشکی دارد و از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه به حساب می‌آید. زبان‌ انگلیسی در این دانشگاه علاوه بر زبان روسی وجود دارد که همین موضوع باعث شده است تا دانشجوهای بیشتری به این مرکز به جهت تحصیل مراجعه کنند. شهریه در این دانشگاه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلسی در حدود ۱۲ هزار دلار است و برای زبان روسی به ۱۰ هزار دلار می‌رسد. ضمن اینکه شهریه داروسازی نیز حداکثر ۹ هزار دلار خواهد بود.

توجه داشته باشید که دانشگاه سچنوا، دارای یک بیمارستان ۳۰۰۰ تختخوابه به همراه ۲۵ کلینیک تخصصی آموزشی می‌باشد که بالاترین استانداردهای پزشکی را دارا می‌باشند و از این رو، این دانشگاه را به یکی از حرفه‌ای ترین آکادمی‌های آموزش پزشکی اروپا تبدیل نموده است.

۴) معرفی دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف (Pavlov First St. Petersburg State Medical University)

معرفی دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف (Pavlov First St. Petersburg State Medical University)

در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، نام دانشگاه پاولوف نیز دیده می‌شود که در حقیقت، دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ، اولین دانشگاه پزشکی این شهر محسوب می‌شود. گفتنی است که دانشگاه پالوف برای اولین بار دانشجویان دختر را نیز در رشته پزشکی برای تحصیل جذب کرده است. در این دانشگاه رشته‌های پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی وجود دارد که شهریه برای تحصیل در این دانشگاه از نگاه سایت روس دانش در حدود ۵ هزار دلار خواهد بود.

همچنین جالب است بدانید که فعالیت‌های علمی- پژوهشی در این دانشگاه، توسط ۴۸ آزمایشگاه علمی و بیشتر از ۲۰ آزمایشگاه کلینیکی صورت می‌گیرد و البته بیش از ۴۰ بیمارستان درجه یک سطح شهرهای روسیه زیر نظر دانشگاه پاولوف فعالیت دارند و از آنها در جهت آموزش دانشجویان رشته‌های پزشکی (گرایشات مختلف) و دندانپزشکی استفاده می‌شود!

۵) دانشگاه سماشکو مسکو (Moscow Medical Stomatology Institute NA Semashko)

دانشگاه سماشکو که در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده است و امروزه به نام موسسه دندانپزشکی مسکو یا دانشگاه یوداکیموف شناخته می‌شود، از جلمه‌ی دانشگاه‌هایی است که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات علوم در روسیه قرار دارد که فقط در آن رشته دندانپزشکی قابل تحصیل است. همچنین بایستی بدانید که داشنگاه سماشکو روسیه، تحصیل را فقط به زبان روسی  برای دانشجویان فراهم می‌سازد. گذراندن دوره پادفک در این دانشگاه اجباری بوده و شهریه آن در حدود ۳ هزار دلار است. برای تحصیل در رشته‌های نامبرده در این دانشگاه باید در حدود ۶ هزار دلار به طور سالیانه توسط دانشجویان پرداخت شود.

بد نیست بدانید که دانشگاه سماشکو از قریب به ۱۳۰۰ استاد بهره می‌برد و هر ساله ۵۰ استاد آموزشی و ۶۰ پزشک را برای ورود به عرصه‌ی طبابت و آموزش دانشگاهی پزشکی، آموزش می‌دهد.

روس دانش ؛ انتخابی برای دستیابی به رویای تحصیل پزشکی در روسیه

وبسایت روس دانش (RUSDANESH.COM) در این مقاله سعی کرده است که لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات علوم جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه را با توضیحاتی مختصر ارائه دهد تا افرادی که قصد تحصیل در این‌گونه دانشگاه‌ها را دارند، به مجموعه‌ای از اطلاعات مفید دست پیدا کنند. روس دانش با

همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید به سایت روس دانش وارد شده و با پشتیبان‌های ما تماس بگیرید.

راه های ارتباط با مجموعه تحصیل پزشکی در روسیه روس دانش

www.rusdanesh.com

study@rusdanesh.com

۰۰۷۹۱۱۹۸۳۱۹۰۱