آفات سانسوریا؛ معرفی ۶ قاتل کوچک که جان گیاه را تهدید میکنند
آفات سانسوریا؛ معرفی ۶ قاتل کوچک که جان گیاه را تهدید میکنند
پاشنه آشیل مقاوم‌ترین گیاه! گیاه سانسوریا یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی بشمار میرود. اما دراین بین عواملی به شدت این گیاه را تهدید میکنند که در این مقاله به آن اشاره میکنیم. با ما همراه باشید.

پاشنه آشیل مقاوم‌ترین گیاه! گیاه سانسوریا یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی بشمار میرود. اما دراین بین عواملی به شدت این گیاه را تهدید میکنند که در این مقاله به آن اشاره میکنیم. با ما همراه باشید.

گیاه آپارتمانی سانسوریا یک گیاه بسیار مقاوم و سازگار با هر اقلیمی است ولی گاهی اوقات شادابی و لطافت خود را از دست می‌دهد. اما در عین حال سانسوریا هم مثل بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر بر اثر یک سری عوامل محیطی دچار آفات و بیماری‌هایی می‌شود که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، می‌تواند به قیمت از بین رفتن کل گیاه شما تمام شود.

آشنایی با آفات متداول گیاه سانسوریا

۱) بروز بیماری قارچی سانسوریا

پوسیده شدن و شُل شدن ریشه‌ها و برگ‌ها نشان دهندۀ وجود یک بیماری قارچی است که دلیل آن هم می‌تواند آبیاری بیش از حد گیاه باشد. این قارچ لکه‌های سیاه و قهوه‌ای رنگی بر روی برگ‌ها ایجاد می‌کند و باعث خمیدگی آنها می‌شود. برای درمان مؤثر این عارضه باید تمامی برگ‌ها و ریشه‌های آسیب دیده بر اثر قارچ را از بدنۀ اصلی گیاه جدا و آنها را دوباره در خاک بکارید. خاک سبک، مقوی و زهکشی شده، بهترین نوع خاک برای سانسوریا است.

برای پیشگیری از ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی سانسوریا، در زمان آبیاری، برگ‌های گیاه را خیس نکنید.

۲) آفت تریپس

یکی از آفت‌های معروف گیاهان آپارتمانی، به ویژه سانسوریا است که موجب جمع شدن برگ‌ها می‌شود. آفت تریپس از برگ گیاه تغذیه می‌کند و باعث بد شکل شدن و پیچیدن آنها و ایجاد نقاط خاکستری بر روی آنها می‌شود. روش درمان تریپس سم پاشی گیاه است.

آفات سانسوریا؛ معرفی 6 قاتل کوچک که جان گیاه را تهدید میکنند

۳) شپشک آردی

پودر سفید رنگی است که بر روی برگ های گیاه ظاهر می‌شود و از شیرۀ آن تغذیه می‌کند و باعث ضعیف شدن گیاه می‌شود. اگر شپشک آردی پیشرفت کند، باعث افتادگی و خم شدگی برگ‌ها می‌شود. اگر موجودات شپشک ریز زیادی بر روی گیاه باشند و نتوان آنها را با پارچۀ آغشته به آب و کمی مایع ظرفشویی برداشت، باید از سم‌پاشی استفاده کرد.

آفات سانسوریا؛ معرفی 6 قاتل کوچک که جان گیاه را تهدید میکنند

۴) جویده شدن برگ سانسوریا

اگر حاشیۀ برگ‌های سانسوریا دچار خوردگی و جویدگی شود، یکی دیگر از نشانه‌های وجود آفت است که می‌توان هر دو هفته یک بار با آب‌پاش اُرگانیک آن را برطرف کرد.

۵) پشه‌های خاکی ریز در خاک سانسوریا

وجود حشرات ریز اطراف گیاه یا خاک آن، حاصل آبیاری بیش از حد و محیط بسیار مرطوب است که با کم کردن آبیاری و انتقال گیاه به محیطی با تهویۀ مناسب اصلاح می‌شود.

همچنین بخوانید:  ۵ ماده ضروری در رژیم غذایی ورزشکاران

۶) پوسیدگی ریشه

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث پوسیده شدن ریشه گیاه می‌شود، کوددهی بیش از حد، گرما یا سرمای بیش از حد، و وجود آفات است؛ که به دلیل پوشیده بودن ریشه، خیلی دیر مشخص می‌شود. لذا در زمان مواجه شدن با نشانه‌های پوسیدگی ریشه گیاه، تمامی موارد بالا را مد نظر قرار دهید.

برای درمان ریشۀ پوسیده، گیاه را از خاک خارج کنید، ریشه‌های گندیدۀ سیاه و نرم شدۀ آن را جدا نمایید و تنها ریشه‌های سالم آن را نگه دارید. سپس گیاه را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید و دوباره در خاک خشک، تمیز و زه‌کشی شده بکارید. یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای مواجه نشدن با پوسیدگی ریشه این است که به خاک اجازه دهید که در فواصل بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود.

سخن پایانی

در این مطلب آموختیم که حتی یک گیاه بسیار مقاوم مثل سانسوریا، توسط عواملی مثل آفات و بیماری های مختلف مورد تحاجم قرار میگیرد. همین‌طور سعی کردیم که تمامی این آفات و بیماری ها را جزء به جزء برای شما عزیزان توضیح دهیم که در آماده‌ترین حالت با آنها مقابله کنید. در صورت تمایل میتوانید برای آشنایی جامع تر با انواع آفات و بیماری های سانسوریا به همراه راه درمان هریک از آنها به سایت https://vipshop.flowers مراجعه کنید.

پرورش گیاه آپارتمانی سانسوریا تابع یک سری قواعد و اصولی است که باید رعایت شود تا گیاه دچار آفات و بیماری‌های گوناگون نشود. لذا در مراقبت از گیاه سانسوریا توجه داشته باشید که اگر قدری دیر نسبت به رفع آفات و بیماری‌های گیاه سانسوریا اقدام شود، چه بسا به قیمت از بین رفتن گل گیاه تمام شود.

اگر این مقاله به شما کمک کرد که بتوانید در مقابله با آفات و بیماری‌های سانسوریا پیروز باشید، میتوانید با به اشتراک گذاشتن این مطلب دوستان و آشنایان خود را نیز مطلع کنید.

سانسوریا صحبت میکند! این گیاه زیبا و مقاوم در صورت بروز مشکل، از طریق علائم بیماری های سانسوریا با ما صحبت میکند. زمانی که شرایط برای گل سانسوریا بر وفق مراد و ایده آل نباشد، سانسوریا دچار مشکلات خاص خواهد شد.