آموزش کامل طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی
آموزش کامل طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی

آموزش کامل طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی را آماده کرده ایم برای مشاهده دستور آشپزی ، این پست را دنبال کنید مواد لازم شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی برای ۶ نفر: برنج : ۴ پیمانه لوبیا چشم بلبلی : […]

آموزش کامل طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی

شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی , طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی , پخت غذای شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی

نمکستان » برای این پست آموزش طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی را آماده کرده ایم برای مشاهده دستور آشپزی ، این پست را دنبال کنید

مواد لازم شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی برای ۶ نفر:

برنج : ۴ پیمانه

لوبیا چشم بلبلی : ۲ پیمانه

شوید خشک : ۶ قاشق سوپ‌خوری

گوشت چرخ کرده : ۲۵۰ گرم

پیاز متوسط : یک عدد

پودر زعفران : یک قاشق چای‌خوری سر خالی

نمک : به مقدار لازم

زردچوبه : یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی :

۱ ـ ابتدا برنج را به همراه مقداری نمک در آب حداقل به مدت دو ساعت خیس کنید. لوبیا را نیز شسته و در قابلمه ی حاوی مقداری آب روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. برای پخت لوبیا چشم بلبلی مدت یک ساعت وقت لازم است. بعد از پخت کامل لوبیا، آن را در سبد آبکشی کنید تا آب اضافی آن خارج شود.

۲ ـ پیاز را پوست‌ کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در یک تابه گود، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق ‌گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. حالا پیاز خلالی ‌شده را به روغن اضافه کنید. در طول سرخ شدن پیاز، زردچوبه را نیز بیفزایید.

پس از آن، گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا گوشت نیز سرخ شود. در پایان، ابتدا مقداری نمک اضافه کرده و سپس پودر زعفران را در مقداری آب‌جوش حل کرده و در این مخلوط بریزید.

حالا در قابلمه را بگذارید تا گوشت روی حرارت بپزد. زمان لازم برای پخت گوشت چرخ‌کرده، نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه است. بعد از پخت گوشت، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و تابه را کنار بگذارید.

۳ ـ در قابلمه‌ای متوسط تا نیمه آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا آب، جوش بیاید. پس از آن، برنج خیس‌خورده را به آب جوشیده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه بجوشد تا برنج مغز پخت شود. سپس آن را در سبدی ریخته و با آب سرد آبکشی کنید.

همچنین بخوانید:  طرز تهیه دیپ میگو پنیری

۴ ـ حالا مواد تشکیل‌ دهنده این پلوی مخلوط آماده است؛ فقط کافی است آنها را با هم مخلوط کنید. برای این منظور، قابلمه بزرگی آماده کنید و کمی روغن در آن بریزید و حرارت دهید. سپس برش‌های سیب‌زمینی یا نان را در کف قابلمه بچینید و ابتدا مقداری برنج بریزید، سپس روی آن را با مقداری لوبیا و پس از آن مقداری شوید خرد شده بپوشانید.

این کار را به همان ترتیب تکرار کنید تا زمانی که مواد تمام شود. حالا این پلوی مخلوط را نیز مانند دیگر پلوها به روش معمول دم کنید.

۵ ـ مرحله اضافه کردن گوشت به پلو، هنگام کشیدن آن در دیس است؛ یعنی پس از هر لایه پلو مقداری گوشت چرخ کرده آماده را نیز لابه‌لای آن بریزید. البته پیش از کشیدن برنج، گوشت را چند دقیقه روی حرارت اجاق گاز گرم کنید.

* نکات :

۱- برای این که آب حاصل از پخت لوبیا به هدر نرود، می توانید هنگام دم کردن برنج از آن استفاده کنید، یا آن که آب را به اندازه‌ای بریزید که در طول پخت لوبیا، تمام شود و باقی نماند.

۲- گوشت را هنگام دم‌ کردن برنج نیز می‌توانید به همراه مواد دیگر در لابه‌لای آن بریزید و پلو را با گوشت دم کنید.

۳- به جای شوید خشک می‌‌توانید از شوید تازه نیز استفاده کنید، البته عطر شوید خشک بیشتر است، به همین دلیل شما می‌توانید از مخلوط تازه و خشک آن استفاده کنید.

۴- این پلوی مخلوط را به صورت کته نیز می‌توانید درست کنید. در این صورت، کافی است بعد از پخت لوبیا چشم بلبلی، برنج، لوبیا و شوید را به صورت مخلوط در قابلمه یا پلوپز ریخته و پس از گذشت یک ساعت و ربع، یک قابلمه شوید لوبیا پلوی خوشمزه تحویل بگیرید.

کدو پلو کی پلا آملی , طرز تهیه کدو پلو کی پلا آملی , پخت غذای کدو پلو کی پلا آملی

آموزش کامل طرز تهیه شوید پلو با لوبیا چشم بلبلی