آموزش کامل طرز تهیه تباهگ بلوچی بسیار خوشمزه
آموزش کامل طرز تهیه تباهگ بلوچی بسیار خوشمزه

آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه تباهگ نمکستان : برای این پست آموزش طرز تهیه تباهگ را آماده کرده ایم برای مشاهده آموزش آشپزی این پست را دنبال کنید. در گذشته های دور مردم مکران بعد از قربانی کردن گوسفندان عید جهت نگهداری گوشت و هدر نرفتن آن و به علت نداشتن برق مجبور بودند تا از گوشت […]

آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه تباهگ

 تباهگ , طرز تهیه تباهگ , پخت غذای تباهگ

نمکستان : برای این پست آموزش طرز تهیه تباهگ را آماده کرده ایم برای مشاهده آموزش آشپزی این پست را دنبال کنید. در گذشته های دور مردم مکران بعد از قربانی کردن گوسفندان عید جهت نگهداری گوشت و هدر نرفتن آن و به علت نداشتن برق مجبور بودند تا از گوشت قربانی شده در جایی نگهداری نمایند به همین منظور پودر انارو نمک را به گوشت اضافه میکردند و سپس آن را در نور آفتاب روی طنابی آویزان میکردند.

بر روی گوشت های آویز شده جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار تور یا پارچه های مخصوص می پوشانند به شکلی که هوا و نور کافی به گوشت برسد تا خشک شود این کار ۴ تا ۵ روز طول میکشد. بعد آن را از طناب جدا کرده و استفاده میکردند.این غذا یکی از اصلی ترین غذاهای مخصوص ماه مبارک رمضان بوده و این خوراک که مخصوص سحری مردمان بلوچ به شمار می رود معمولا با مخلوطی از برنج و گوشت خشک شده پخته می شود و بسیار خوشمزه و لذیذ است و همچنین طرفداران زیادی حتی در میان غیر بلوچ های این منطقه نیز دارد.

این غذای مخصوص تباهگ (tabaheg) نام دارد و غذای مخصوص  مردم مکران است و نیزدر شهرهایی مانند نیکشهر. فنوج قصرقند. لاشار و سرباز استفاده میشود . این غذای سنتی بلوچستان طعم بسیار لذیذی دارد و بسیار پرطرفدار است هر چند امروزه با وجود برق و وسایل خنک کننده این کار کمتر رواج دارد اما بعضی ها هنوز آن را تهیه می کننداز جمله زنانی که شوهرانشان در کشور های حوزه خلیج فارس مشغول کارند بیشتر به تهیه این غذا مبادرت میکنند تادر موقع مرخصی آنها بتوانند به خوبی از آنها پذیرایی کنند.

طرز تهیه تباهگ بلوچی :

روش پخت آن بسیار آسان است گوشت خشک شده را به مدت نیم ساعت همراه نمک و فلفل با آب می جوشانند سپس از آب آن برای تهیه برنج استفاده میکنند که بسیار طعم دار است گوشت را از آب جدا نموده و با روغن سرخ مینمایند البته بعضی ها سرخ نشده را ترجیح میدهند چون اعتقاد دارند که روغن طعم آن را از بین میبرد.

همچنین بخوانید:  آموزش کامل طرز تهیه برانی یا آش کلم قمری

روش دیگر تهیه آن چنین است که بعد از به جوش آمدن گوشت (تباهگ) برنج به آن اضافه میکنند تا بصورت استانبولی در آید. به هموطنان عزیزم توصیه میکنم جهت استفاده از این غذا حتما سفری به مکران زمین داشته باشند تا طعم واقعی تباهگ را بچشند. معادل این غذا در منطقه شمال ایران یعنی استان مازندران و گیلان با ماهی طبخ میشود یعنی بجای گوشت از ماهی استفاده میکنند و ماهی را نمک سود کرده همانند گوشت خشک میکند.

چون ماهی نمک سود شده است اول باید شوری ماهی را گرفت. فلس های ماهی را می گیریم سر و دم آن را می بریم و آن را به دلخواه به سه یا چهار قسمت تقسیم می کنیم . بعد قطعات ماهی را از قسمت ستون فقرات دو نیمه و استخوان ستون فقرات را می گیریم ماهی را ممکن است یک شب در آب سرد بخیسانیم و دو سه بار آب آنرا عوض می کنیم بعد قطعات ماهی را با دستمال خشک می نمائیم و دو طرف هر قطعه ماهی را به کمی آرد آغشته می سازیم و در روغن سرخ می کنیم.

باید دقت کرد ماهی هنگام سرخ کردن زیاد خشک نشود  . برنج را بصورت کته با آبکش درست میکنند و با ماهی میل میکنند. برای چاشنی و لذیذ شدن ماهی میتوان از آب نارنج یا آب لیموی تازه استفاده کرد .امیدوارم که این غذای لذیذ را تهیه کنین و نوش جان کنید.

آموزش کامل طرز تهیه تباهگ بلوچی بسیار خوشمزه

آموزش کامل طرز تهیه تباهگ در منزل

منبع : نمکستان