هنر شاد بودن: راهکارهای ساده برای این که بتوانیم شاد زندگی کنیم
هنر شاد بودن: راهکارهای ساده برای این که بتوانیم شاد زندگی کنیم

هنر شاد بودن: راهکارهای ساده برای این که بتوانیم شاد زندگی کنیم   نمکستان» همه دنبال شادی هستند ولی اکثر آن ها نمی‌دانند شادی دقیقاً چیست؟ به چه عواملی بستگی دارد و چه کارهایی باید انجام دهند تا شاد باشند و شاد بمانند. اگرعلاقمند به موضوع شادی هستید در ادامه این پست با ما همراه باشید. […]

هنر شاد بودن: راهکارهای ساده برای این که بتوانیم شاد زندگی کنیم

هنر شاد بودن

 

نمکستان» همه دنبال شادی هستند ولی اکثر آن ها نمی‌دانند شادی دقیقاً چیست؟ به چه عواملی بستگی دارد و چه کارهایی باید انجام دهند تا شاد باشند و شاد بمانند. اگرعلاقمند به موضوع شادی هستید در ادامه این پست با ما همراه باشید.

شادی به چه عواملی بستگی ندارد؟

اکثر مردم تعریف درستی از شادی ندارند، بگذارید به شما بگوییم که شادی به چه چیزهایی بستگی ندارد.

 • شادی بستگی به ثروتمند بودن ندارد. پول برایتان آسایش، پشت گرمی و آزادی عمل می‌خرد، ولی شما را خوشحال نمی‌کند.
 •  شادی بستگی به اقتدار و نفوذ ندارد. اقتدار عبارت است از تحمیل خواست و اراده خود بر دیگران، در حالی که شادی در اثر همکاری دوجانبه و با رضایت طرفیت ایجاد می‌شود.
 • دستیابی به شادی همیشه هم آسان نیست. اکثر مردم برای اینکه بتوانند شاد باشند، باید روی خودشان کار کنند.

اگر از شرایط ناشاد محل کارتان خسته شده‌اید، راهکارهای زیر در حل این مشکل کمک می‌کند:

 • همیشه هنگام صحبت با همکارانتان از کلمات “لطفاً” و “متشکرم” استفاده کنید. هر چه برخورد بهتری با دیگران داشته باشید آن‌ها رغبت بیشتری پیدا می‌کنند که به شما در انجام کارها کمک کنند.
 • حد و مرزها را به درستی مشخص کنید. روابط شخصی و کاری‌تان را با هم اشتباه نگیرید؛ در سایر زمینه‌های زندگی‌تان به دنبال صمیمیت بگردید.
 • از همکاران زهردار و دردسرساز دوری کنید. چنین افرادی منفی بافند و همیشه آیه یأس می‌خوانند، دائم در حال شکایت و غرغر کردن هستند و می‌خواهند کار همه را خراب کنند. هر چه بیشتر در معرض آن‌ها قرار بگیرید، بیشتر ناراحت و غمگین خواهید شد.
 • به دنبال راه حل‌های برد-برد بگردید. این یک واقعیت است. کارمندانی که با هم درگیر کشمکش‌های برد-باخت می‌شوند، میزان قابل ملاحظه‌ای از انرژی مؤثر و سودمند خود را هدر داده و رفتارهای کاری زیان‌بخشی از خود بروز می‌دهند. چرا گاهی سعی نکنیم که با دیگران به توافق برسیم، خود را با شرایط موجود تطبیق دهیم یا با یکدیگر همکاری کنیم؟ باور کنید با این روش کارها خیلی راحت‌تر پیش می‌رود.
 • خشم خود را به شکلی سازنده مدیریت کنید. اگر خشم شما سبب بهبود روابط شخصی و کاری بین شما و همکارتان شود، سازنده است. اما اگر فقط منجر به جریحه‌دار کردن احساسات طرف مقابل شود، سازنده نیست.

همچنین بخوانید: 9 عادت برای سلامتی و تناسب اندام برای زندگی طولانی و زیباتر

آیا شما شاد هستید؟

بستگی دارد به اینکه به چه تعداد از سؤالات زیر پاسخ مثبت دهید:

 1. آیا در زندگی روزمره احساس امنیت می‌کنید؟ احساس ناامنی دقیقاً همان چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید، زیرا بدان معناست که شما زمان یا فضایی برای احساس شادی ندارید.
 2. آیا فکر می‌کنید به اندازه کافی از چیزهایی که برای شاد بودن نیاز دارید، برخوردارید؟ منظور از داشتن آنچه به آن نیاز دارید، داشتن هر آنچه می‌خواهید نیست. شاید دیوانه‌وار آرزوی یک اتومبیل جدید را در سر داشته باشید، ولی آیا در حال حاضر اتومبیلی دارید که شما را از نقطه الف به نقطه ب برساند؟ اگر پاسختان مثبت است، پس آنچه را به آن نیازمندید دارید.
 3. آیا لحظاتی از روز را به جای پرداختن به امور روزمره، صرف نگاه کردن و تفکر در مورد کلیت زندگی‌تان می‌کنید؟ به این کار می‌گویند موجودی گرفتن؛ این کار به شما کمک می‌کند به جای اینکه فقط بر آنچه امروز در جریان است متمرکز شوید، قدر کل زندگی‌تان را بدانید. ممکن است در همان هفته‌ای که از یک نظر خوب است یک روز بد هم پیش بیاید.
 4. آیا به جای دنج و آرامی برای خلوت کردن با خود دسترسی دارید؟ رفتن به عبادتگاه کار خوبی است. متأسفانه در دنیای شلوغ و پرشتاب امروزی اکثر مردم به‌صورت معمول این کار را انجام نمی‌دهند. سپری کردن لحظاتی در سکوت و آرامش کامل، هر جا که ممکن باشد، می‌تواند تفاوت قابل ملاحظه‌ای در احساسات روزانه‌تان ایجاد کند.
 5. آیا از وضعیت مالی، روابط و موقعیت شغلی‌تان رضایت دارید؟ احساس رضایت لزوماً به این معنی نیست که همه پول‌های دنیا مال شما باشد یا زندگی زناشویی کامل و بی عیب و نقص یا موقعیت شغلی خارق‌العاده‌ای داشته باشید، بلکه تنها به این معنی است که فعلاً اوضاع رو به راه است و کارها خوب پیش می‌رود.
 6. آیا به زندگی‌تان با دیدی مثبت نگاه می‌کنید؟ آیا از آنجایی که هم اکنون ایستاده‌اید، آینده درخشان به نظر می‌رسد؟ پیش‌بینی می‌کنید طی ماه‌های آتی بیشتر اتفاقات خوب در پیش داشته باشید تا اتفاقات بد؟ آیا به آینده امیدوارید؟ اگر این‌طور است، می‌توانید همچنان با پیش‌بینی لذت‌بخش به پیشروی ادامه دهید.
 7. آیا شکرگزار روند پیشروی زندگی‌تان هستید؟ شکرگزار بودن خیلی ساده به این معناست که هر روز صبح که از خواب بر می‌خیزید بابت چالش‌ها، امیدها و فرصت‌هایی که این روز برایتان به ارمغان می‌آورد بگویید: “شکرگزارم”
 8. آیا اغلب اوقات آرامش ذهنی دارید؟ آیا واقعاً می‌توانید فارغ از دخالت و مزاحمت دنیای شلوغ و پرهیاهوی اطرافتان فکر کنید و افکارتان را متمرکز کنید؟ آیا می‌توانید قدرت سکوت را احساس کنید؟ به خاطر بسپارید: ذهن آرام و بدن آرام لازم و ملزوم هم هستند.
 9. آیا سلامتی و تندرستی خود را بالاتر از حد متوسط ارزیابی می‌کنید؟ لزومی ندارد امتیاز کامل 10 را بگیرید؛ امتیاز 6 به بالا یعنی این‌که جلو افتاده‌اید. اگر خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، دقت کنید که مقایسه‌تان عادلانه باشد. یک فرد شصت ساله، اگر استانداردش احساسی باشد که که در بیست سالگی داشته است، نمی‌تواند سلامتی خودش را بالاتر از حد متوسط ارزیابی کند.
 10. آیا اغلب اوقات راضی و قانع هستید؟ قانع بودن به این معناست که از موقعیت‌های فعلی‌تان راضی هستید و چندان تمایلی به ایجاد تغییر در وضعیت موجود ندارید. از نظر شما، زندگی‌تان خوب است و می‌خواهید همین طور حفظش کنید.
همچنین بخوانید:  چکار کنیم که عمیق بخوابیم ؟

منبع: شادی به زبان آدمیزاد نوشته دویل جنتری ترجمه گلنوش فرهمندی انتشارات هیرمند