نکاتی چند در خصوص شیردهی
نکاتی چند در خصوص شیردهی

نکاتی چند در خصوص شیردهی   همه می دانیم که لذت بخش ترین و مفید ترین چیز برای نوزاد تازه متولد شده تغذیه طبیعی از شیر مادر است که علاوه بر تامین نیازهای جسمی کودک ، موجب برقراری پیوند قوی روحی و عاطفی بین مادر و فرزند گردیده و تجربه ای بینظیر برای مادر نیز […]

نکاتی چند در خصوص شیردهی

نکاتی چند در خصوص شیردهی

 

همه می دانیم که لذت بخش ترین و مفید ترین چیز برای نوزاد تازه متولد شده تغذیه طبیعی از شیر مادر است که علاوه بر تامین نیازهای جسمی کودک ، موجب برقراری پیوند قوی روحی و عاطفی بین مادر و فرزند گردیده و تجربه ای بینظیر برای مادر نیز پدید می آورد.

  • اکثر متخصصین میگویند در ۶ ماه نخست زندگی نوزاد تغذیه اش فقط با شیر مادر صورت پذیرد و معدود موارد مورد نیاز نظیر ویتامین های مکمل در صورت نیاز توسط پزشک اعلام خواهد شد . شیرمادر به تنهایی قادر خواهد بود پاسخگویی کاملی به نیاز های بدنی کودک شما باشد و حتی او را در پیشگیری از بیماری های احتمالی یاری کند . در خصوص پایان زمان شیردهی هم اکثرا" حداقل تا ۱۸ ماهگی را لازم می دانند .
  • برخی از مادران ممکن است در پروسه شیردهی احتیاج به یک شیردوش خوب پیدا کنند تا در مواقعی که کنار فرزندشان نیستند شیرشان با یک شیشه شیر نوزاد که ترجیحا" سرشیشه شبیه سینه مادر هم داشته باشد به فرزندشان انتقال یابد . پس اگر در دوران بارداری هستید و قصد دارید از شیر طبیعی خود نوزادتان را تغذیه کنید ، تهیه یک شیشه شیر نوزاد مدل طبیعی که ضد نفخ هم باشد در آینده گاهی اوقات حتما" به کارتان خواهد آمد .
  • امروزه کمپانی های تولید کننده وسایل کودک و مادر برای پروسه شیردهی مادر تجهیزات جانبی خوبی تولید کرده اند بعنوان مثال میتوان به رابط سینه یا صدفی سینه اشاره کرد. همچنین نیپلت ها برای سینه های نوک فرورفته راهگشایند . پد و کرم سینه هم که از شناخته شده ترین اکسسوری های مادران شیرده هستند .
  • راحت هضم ترین ماده غذایی برای هضم در بدن نوزاد همان شیر مادر است که بدلیل وجود ترکیبات خاصی همچون پروتئین ، آهن ، کلسیم ، ویتامین ها اسیدهای چرب ، رویو غیره و نیز نسبت این ترکیبات با هم در میزان مشخصی ، که فرمولی بی همانند را پدید آورده است.

 

نکاتی چند در خصوص شیردهی

 

همین جذب راحت شیر مادر موجب رشد و نمو بهتر کودک گردیده و اثرات کلی همچون وزنگیری سریعتر و مناسب تر را در پی خواهد داشت

درست است که در پروسه تولید شیرخشک ها پیشرفت زیادی حاصل گردیده است ولی برای نوزاد هیچ شیرخشکی جای شیردهی با سینه مادر را نخواهد گرفت . مثلا" محققان گفته اند که ترکیب شیر مادر متناسب با نیاز کودک مدام در حال تحول است اما این اتفاق در شیر خشک امکان پذیر نیست  پس تا حد ممکن بهترین گزینه ، تغذیه طبیعی از سینه مادرکودک است

یکی از پرکاربرد ترین وسایل در دوران شیردهی شیردوش می باشد. در استفاده اش موارد زیر را مدنظر داشته باشید

همچنین بخوانید:  چطور با استایل روزمره مردانه، خاص و مرتب دیده شویم؟

  • پمپ و دست ها همیشه قبل از کار تمیز باشد . دوشیدن را در صورت نیاز میتوان از هفته بعد از زایمان و به مرور با مقادیر کم شروع و به مرور در صورت نیاز افزایش داد
  • در کنار یک شیر دوش خوب که کارآمدی مناسبی داشته باشد تهیه شیشه شیر نوزاد که سرشیشه مناسبی داشته باشد و همچنین ظروف ذخیره مناسب امری ضروری ست . در این وسایل هم دو برند مدلا و اونت بهترین انتخاب ها هستند
  • شیر خود را در مقادیر کمتر نگه داری کنید تا تازه تر به فرزند منتقل شود و شیرهای ذخیره شده را با هم قاطی نکنید و هر کدام را در ظرف جداگانه ای قرار دهید ، یادداشت گذاری هم فراموش نشود عموما" دوشیدن و حفظ ۶۰ میلی لیتر برای یک وعده شیردهی به کودک میتواند راضی کننده باشد.

 

  • غالبا" بهتر است که شیردوش را اگر از برند مشخصی تهیه می کنید شیشه شیر نوزاد و سرشیشه اش هم از همان برند باشد ترجیحا" چرا که تطبیق پذیری بهتری با هم خواهند داشت . البته بعضی از برند های شیر دوش در داخل پک محصول یک شیشه شیر نوزاد ای کوچک که سرشیشه هم دارد را ارائه می دهند.

 

  • اگر مستقیما" و بطور مرتب شیردهی از سینه مادر صورت می پذیرد که احتیاجی به شیردوش و شیشه شیر نوزاد نیست ولی این امر خیلی به ندرت اتفاق می افتد و عموما" یک موسوم به طبیعی که این روزها در بازار مدل های خوبی از آن در دسترس است و شیشه شیر نوزاد که این مدل سرشیشه را داشته باشد مورد نیاز است

 

نکاتی چند در خصوص شیردهی

اگر بخواهیم بهترین برندهای شیشه شیر نوزاد مدل نچرال یا همان طبیعی را نام ببریم می توانیم به فیلیپس اونت انگلستان ، کوموتومو آمریکا و تامی تیپی اشاره کنیم که همگی دارای سرشیشه های فرم سینه مادر هستند که برای کودکان بسیار مورد پذیرش هستند و امکان سوئیچ بین سینه مادر و شیشه شیر را برای نوزاد مهیا می کنند . اینها عمدتا" طلقی هستند و البته بدون BPA  تا مادران نگرانی در این خصوص نداشته باشند البته برخی مثل Avent  مدل پیرکس نچرال را هم دارند .

اگر تازه فرزند دار شده اید و در دوران شیردهی هستید فروشگاه اینترنتی babystart با فراهم آوری بهترین محصولات کودک و مادر همچون شیشه شیر نوزاد ، انواع لیوان کودک ، استریلایزرها ، پستانک ها ، سرشیشه های مختلف و … میتواند انتخاب خوبی برای تهیه آسان و مطمئن این وسایل باشد.