نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب
نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب

نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب فرش به دلیل الیاف حساسی که دارد و دائما در معرض رفت و آمد افراد قرار می‌گیرد باید شستشو و نظافت شود. در گذشته فرش‌ها را ابتدا خیس کرده و سپس با استفاده از جارو و دست شستشو می‌کردند و آن‌ها را در معرض آفتاب قرار می‌دادند تا خشک شوند. […]

نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب

نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب

فرش به دلیل الیاف حساسی که دارد و دائما در معرض رفت و آمد افراد قرار می‌گیرد باید شستشو و نظافت شود. در گذشته فرش‌ها را ابتدا خیس کرده و سپس با استفاده از جارو و دست شستشو می‌کردند و آن‌ها را در معرض آفتاب قرار می‌دادند تا خشک شوند. از آن‌جایی که استفاده از روش سنتی شستشو فرش به انرژی، زمان و فضایی مناسب نیاز دارد؛ امروزه بیشتر افراد برای نظافت و شستشو فرش از قالیشویی استفاده می‌کنند. قالیشویی به موسساتی گفته می‌شود که با به کارگیری از تجهیزات جدید خدمات شستشوی فرش را انجام می‌دهند.

نحوه فعالیت قالیشویی

معمولا قالیشویی‌ها ابتدا کارشناسی را به محل ارسال کرده تا فرش را بررسی کند و در صورت وجود هر گونه مشکل به جز آلودگی، آن را به مشتری اطلاع می‌دهد و در مرحله آخر فرش را دریافت کرده و با وسیله حمل و نقل مناسب به کارخانه قالیشویی منتقل می‌کند. در کارخانه قالیشویی با توجه به جنس فرش از روش سنتی یا روش مکانیزه برای شستشوی آن استفاده می‌کنند. به دلیل حساسیت بافت فرش دستباف آن را با به کارگیری روش سنتی و مواد شیونده مخصوص شستشو می‌کنند؛ در حالی که برای فرش ماشینی از روش مکانیزه و دستگاه‌های مخصوص استفاده کرده و سپس با دستگاه خشک کن آن را خشک می‌کنند؛ در واقع برای شستشوی فرش ماشینی از نیروی انسانی کمتری استفاده می‌شود.

خدمات متنوع قالیشویی

فرش ممکن است به دلایل مختلفی علاوه بر شستشو به خدمات دیگری نیاز داشته باشند؛ بنابراین بیشتر قالیشویی‌ها خدمات ترمیم و بازسازی فرش را نیز انجام می‌دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به ریشه‌کشی( ترمیم و جایگزیی کامل ریشه‌های پوسیده)، لفافه‌دوزی( حفاظت از ریشه‌ها)، دوگره( جلوگیری از شکافته شدن فرش)، شیرازه پیچی( کناره پیچی فرش)، چرم‌دوزی( جلوگیری از سر خوردن و لول شدن فرش)، پرداختکاری( موگیری و هم سطح‌سازی فرش)، دارکشی( ترمیم ناصافی و کجی فرش) و لکه‌برداری( زدودن انواع لکه‌های فرش) اشاره کرد. به همین دلیل یکی از نکاتی که باید برای انتخاب قالیشویی در نظر بگیرید انجام خدمات متنوع توسط قالیشویی است و سعی کنید قالیشویی را انتخاب نمایید که خدمات ترمیم فرش را انجام می‌دهد.

زمان تحویل فرش توسط قالیشویی

همچنین بخوانید:  پایتون، زبانی که به هر شکلی در می آید

یکی دیگر از نکاتی که در زمان انتخاب قالیشویی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زمان تحویل فرش و انجام خدمات استو عملیات شسشتو و خشک کردن فرش به روش سنتی تا حد زیادی به شرایط جوی بستگی دارد و معمولا قالیشویی‌هایی که از این روش برای شستشوی فرش استفاده می‌کنند معمولا کمی دیرتر از قالیشویی‌های مکانیزه فرش‌ها را تحویل می‌دهند؛ بنابراین در زمان انتخاب قالیشویی درباره زمان تحویل فرش‌ها پرس و جو کنید. همچنین سعی کنید پیش از زمان نزدیک عید از خدمات قالیشویی‌ها استفاده  کنید.

نکاتی برای انتخاب قالیشویی مناسب

تعرفه قالیشویی

برای پرس و جو درباره تعرفه دریافتی قالیشویی، ابتدا درباره مجوز داشتن آن تحقیق کنید؛ چرا که قالیشویی‌های دارای مجوز زیر نظر اتحادیه قالیشویان فعالیت کرده و تعرفه مصوب آن‌ها را دریافت می‌کنند. از طرفی چناچه فرش به خدمات ترمیم و بازسازی آن نیاز داشته باشد هزینه آن از تعرفه خدمات شستشو به‌طور مجزا دریافت می‌شود؛ به همین دلیل  بهتر است قالیشویی‌های دارای مجوز را برای انجام خدمات شسشتو انتخاب کنید.

مواد شیونده مناسب برای قالیشویی

برای شستشو و نظافت هر فرش باید با توجه به الیاف آن از مواد شیونده متفاوت استفاده کرد؛ بنابراین فرش دستباف را نمی‌توان با مواد شیونده یکسان از فرش ماشینی شست؛ بنابراین پیش از انتخاب قالیشویی درباره نحوه شستشوی آن از قالیشویی‌ها پرس و جو کنید؛ چرا که استفاده از مواد شیونده نامناسب باعث پوسیدگی و خرابی الیاف فرش می‌شود.

مبل شویی

مبل شویی یکی دیگر از خدماتی است که امروزه بیشتر قالیشویی‌ها انجام می‌دهند. مبل شویی با استفاده از دستگاه و جاروبرقی‌های مخصوص در محل انجام می‌شود. در فرآیند مبل شویی ابتدا کارشناسی میزان کثیفی سطوح مبل را بررسی کرده و سپس آن را جارو کرده و با مواد شیونده مخصوص شستشو می‌کند و در مرحله آخر سطوح مبل را با استفاده از جاروبرقی خشک می‌نماید. هر چند دستگاه خشک کن کاملا پارچه مبل را آبگیری می‌نماید؛ اما بهتر است معمولا پند ساعت پس از انجام خدمات مبل شویی از آن استفاده شود. از طرفی هزینه خدمات مبل شویی از شستشوی فرش به صورت مجزا دریافت می‌شود.

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.