استرداد بلیط قطار در کوتاه‌ترین زمان ممکن
استرداد بلیط قطار در کوتاه‌ترین زمان ممکن

استرداد بلیط قطار در کوتاه‌ترین زمان ممکن یکی از امن‌ترین راه‌هایی که برای سفر می‌توان از آن استفاده کرد قطار است. در مسافرت با قطار خبری از ترافیک یا تاخیر نیست. مثل رانندگی در جاده هم نیازمند توجه به مسائل جاده و آب و هوا ندارد و در هر وضعیتی قابل استفاده است. جدای از […]

استرداد بلیط قطار در کوتاه‌ترین زمان ممکن

استرداد بلیط قطار در کوتاه‌ترین زمان ممکن

یکی از امن‌ترین راه‌هایی که برای سفر می‌توان از آن استفاده کرد قطار است. در مسافرت با قطار خبری از ترافیک یا تاخیر نیست. مثل رانندگی در جاده هم نیازمند توجه به مسائل جاده و آب و هوا ندارد و در هر وضعیتی قابل استفاده است. جدای از این‌ها خسته‌کننده هم نیست. شما به راحتی می‌توانید در تمام طول مسیر به استاحت بپردازید. و یا از منظره‌ی زیبایی‌های اطرافتان لذت ببرید. به طور خلاصه قطار همان وسیله‌ی نقلیه‌ای است که علاوه بر امنیت و آسودگی باعث می‌شود شما و همراهانتان خاطره‌سازی و لذت بردن از سفر را از همان شروع حرکت آغاز کنید.

مانند رزرو هتل که قوانین کنسلی در مورد آن وجود دارد، در مورد بلیط قطار نیز بد نیست شرایط استرداد آن را بدانید. اگر این کار را انجام دهید چه بر سر پولی که بابت بلیط پرداخته‌اید می‌آید؟ آیا اصلاً می‌شود بلیط قطار را استرداد کرد؟ آیا می‌شود این کار را به سرعت انجام داد تا بتوان به قطارهای دیگر رسید؟ در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور بلیط قطار خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن استرداد کنید.

شرایط استرداد را بدانید

برای آن‌که بتوانید بلیط قطار خود را در سریع‌ترین زمان ممکن استرداد کنید باید نکاتی را بدانید. این کار قوانین خاص خودش را دارد. برخی از این قوانین را که جلوتر توضیح خواهیم داد از طرف شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی و برای همه‌ی شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات وضع شده‌اند. این قوانین در همه‌جا یکسان هستند و سرپیچی از آن‌ها تخلف است.

هزینه‌ی کامل بلیط به شما بازمی‌گردد در صورتی که تا یک ساعت بعد از خرید برای ابطال آن اقدام کنید و قطار هنوز حرکت نکرده باشد. شما برای باطل کردن و استرداد بلیط به طور حضوری نیازی نیست به همان مرکزی که خرید بلیط قطار را انجام داده‌اید، بروید. بلکه در تمام مراکز فروش بلیط و ایستگاه‌های راه‌آهن (اگر مرکز فروش بلیط داشته باشند) با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبری نظیر پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی می‌توانید نسبت به این کار اقدام کنید. دیگر مقررات استرداد بلیط قطار به این شرح است:

اگر تا ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت قطار آن را استرداد کنید ۹۰ درصد از بهای بلیط به شما پس داده خواهد شد. اگر از ساعت ۱۲ روز قبل تا سه‌ساعت پیش از حرکت قطار آن را باطل کنید ۷۰ درصد از هزینه‌ی بلیط استرداد می‌شود. در صورت استرداد بلیط از سه‌ساعت مانده به حرکت قطار تا خود لحظه‌ی حرکت فقط ۵۰ درصد از بهای بلیط را به شما بازمی‌گردانند. توجه داشته باشید که استرداد بلیط پس از حرکت قطار غیرممکن است و بلیط شما باطل حساب خواهد شد. در این صورت هیچ پولی به شما برگشت نمی‌خورد.

همچنین بخوانید:  مقایسه روش‌های سنتی و مدرن تهیه بلیط اتوبوس

همان‌طور که گفتیم این قوانین کلی هستند و ممکن است مقررات هر شرکت در جزئیات متفاوت باشد. پس هنگام خرید بلیط قطار به این موارد توجه کافی داشته باشید.

کوتاه‌ترین زمان چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید به روش‌های مختلفی می‌شود بلیط قطار را تهیه کرد. شما می‌توانید حضوری به مراکز فروش بلیط بروید و یا در منزل و از طریق اینترنت این کار را انجام بدهید. خرید اینترنتی بلیط از هر نظر سریع‌تر و راحت‌تر است. در این روش شما به تمام قطارها و ساعت‌های موجود برای رسیدن به مقصد خود دسترسی دارید و با قدرت اختیار بیش‌تری می‌توانید نسبت به خرید اقدام کنید. و به همین‌ صورت استرداد بلیط قطار به صورت آنلاین هم زمان کوتاه‌تری را از شما کثر می‌کند. به همان سادگی که بلیط را خریده‌اید و فقط با چند گزینه می‌توانید آن را استرداد کنید. ممکن است سفر شما به طور کامل لغو نشده باشد و فقط بخواهید زمان آن را تغییر بدهید. بنابراین با استرداد به‌ شکل آنلاین در کوتاه‌ترین زمان ممکن بلیط را باطل کنید و بدون اتلاف وقت بلیط دیگری را در ساعتی متفاوت یا با قطاری بهتر خریداری کنید.

سخن آخر

لغو شدن سفر امری اجتناب‌ناپذیر است و به هر دلیلی ممکن است پیش بیاید. بنابراین هنگام خرید بلیط باید از شرایط و نحوه‌ی استرداد آن مطلع باشید که در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را بازگشت دهید. یا حتی شاید در انتخاب ساعت حرکت اشتباهی صورت گرفته باشد و بخواهید فقط آن را تغییر دهید. بنابراین استرداد باید به سرعت انجام شود تا بتوانید به انتخاب قطارها و ساعات دیگر برسید. مواردی که در بالا مطرح کردیم بخشی از مهم‌ترین اصولی است که برای این کار لازم است بدانید. بنابراین حتی قبل از خرید بلیط قطار آن‌ها را در ذهن داشته باشید تا در مراحل بعد با مشکل مواجه نشوید.