درمان پارگی دیسک کمر و شکستگی مهره های کمر
درمان پارگی دیسک کمر و شکستگی مهره های کمر
کمر انسان از ساختار پیچیده ای از ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها ، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده است که برای حمایت از بدن با هم کار می کنند و ما را قادر به حرکت کردن می سازند.

کمر انسان از ساختار پیچیده ای از ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها ، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده است که برای حمایت از بدن با هم کار می کنند و ما را قادر به حرکت کردن می سازند.مشکلات مربوط به هر یک از این مؤلفه ها می تواند منجر به کمردرد شود. در برخی موارد از کمردرد ، علت آن ناشناخته است.

کمردرد یکی از دلایل اصلی عدم حضور در محل کار و به دنبال آن معالجه پزشکی است. مشکلات کمر ناراحت کننده و ناتوان کننده است و در کار های روزمره نیز می تواند تاثیر گذار باشد این مشکلات می توانند ناشی از آسیب هایی همچون تصادفات ، فعالیت های ورزشی و برخی از بیماری های پزشکی باشد. به دلایل مختلف ، کمردرد می تواند در هر سنی ، فرد را تحت تأثیر قرار دهد. با افزایش سن ، احتمال بروز کمردرد به دلیل عواملی مانند شغل و بیماری دژنراتیو دیسک افزایش می یابد.

کمردرد ممکن است به ستون فقرات کمر، دیسک بین مهره ها ، رباط های مربوط به ستون فقرات ، نخاع و اعصاب ، عضلات کمر ، اندام های داخلی شکم و لگن مرتبط باشد. درد در قسمت فوقانی کمر ممکن است به دلیل اختلالات آئورت ، تومور در قفسه سینه و ستون فقرات باشد. با این حال تشخیص هر یک از این موارد به بررسی علائم و نشانه ها توسط متخصص نیازمند است. گاهی با کمی استراحت و روش های خانگی می توان این درد ها را تسکین و نگران کننده نیستند.

دو مورد از مشکلاتی که می تواند درد در ناحیه کمر را به دنبال داشته باشد پارگی دیسک کمر و شکستگی مهره های کمر است. برای تشخیص هر یک از این موارد مراجپعه به متخصص ستون فقرات ضروری است . در ادامه به بررسی علل و علائم و روش های درمان هر یک می پردازیم.

پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

دیسک های ستون فقرات نقش مهمی در قسمت تحتانی کمر دارند .این دیسک ها به عنوان کمک فنر بین مهره ها هستند و از بالاتنه حمایت کرده و اجازه انجام طیف گسترده ای از حرکت در همه جهات را به فرد می دهند. اگر دیسک بیرون بزند و برخی از مواد درونی خود را نشت کند و به اصطلاح فرد دچار پارگی دیسک کمر می شود ، این موضوع باعث فشار به اعصاب و نخاع می شود و به شدت زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کمردرد و احتمالاً درد و علائم عصبی در پا می شود.

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا دچار پارگی دیسک شده اید، مراجعه به پزشک است. او به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی برای یافتن منبع درد شما انجام خواهد داد. انجام سی تی اسکن و یا ام آر آی نیز از دیگر آزمایشاتی است که پزشک ممکن است برای شما تجویز کند.

علائم این عارضه بسته به محل بیرون زدگی دیسک و پاسخ فرد به درد بسیار متفاوت است. احساس درد در کمر و  پاها ، احساس گزگز کردن یا بی‌حسی و تیر کشیدن پا ها از جمله این علائم هستند. ممکن است فرد گرفتگی عضلات در پشت پا را تجربه کند.  هنگام ایستادن ، راه رفتن یا نشستن احساس درد خواهد داشت . فعالیت هایی مانند خم شدن ، بلند کردن  و نشستن ممکن است باعث افزایش درد شود. در موارد شدید تر فرد کنترل مثانه خود را از دست می دهد و در راه رفتن دچار مشکل خواهد شد که در چپنین مواردی مراجعه سریع به پزشک ضروری است.

همچنین بخوانید:  واقعیت های شگفت انگیز در مورد خواص روغن خراطین

جهت درمان این عارضه در موارد خفیف استراحت و استفاده از دارو ها می تواند دیسک بیرون زده را به جای خود برگردانده و فرد دیگر علائم را تجربه نکند.داشتن رژیم غذایی سالم، انجام ورزش‌های ملایم و استفاده از آب سرد یا گرم بر روی محل موردنظر، از جمله توصیه پزشکان برای رفع درد و کاهش التهاب در ناحیه کمر می‌باشد. در موارد حاد نیز جراحی توصیه می شود که باید توسط بهترن جراح ستون فقرات انجام شود تا عوارض آن کاهش یابد.

شکستگی مهره های کمر

شکستگی مهره های کمر معمولا در موارد زیر اتفاق می افتد :

  • تصادف اتومبیل یا موتور سیکلت
  • سقوط از ارتفاع
  • فعالیت های ورزشی

بسیاری از اوقات ، این بیماران صدمات جدی دیگری دارند که نیاز به درمان سریع دارند. بسته به شدت شکستگی ، نخاع نیز ممکن است آسیب دیده باشد. شکستگی مهره کمر همچنین ممکن است در اثر نارسایی استخوان ایجاد شود. به عنوان مثال ، مبتلایان به پوکی استخوان ، تومورها یا سایر شرایط اساسی که باعث ضعف استخوان می شوند می توانند دچپار شکستگی شوند حتی در حین انجام فعالیت های کم ضربه . این شکستگی ها ممکن است در طی یک دوره زمانی بدون توجه به علائم و ناراحتی ایجاد شود.

شکستگی ستون فقرات یا کمر باعث درد کمر متوسط تا شدید می شود که با حرکت بدتر می شود. اگر نخاع درگیر باشد ، بیمار بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا ضعف در اندام ، اختلال عملکرد روده / مثانه را تجربه می کند. برای تشخیص این عارضه نیز بررسی سی تی اسکن و ام آر آی توسط متخصص ستون فقرات الزامی است.

استفاده از بریس کمر ، اوزن تراپی ، فیزیوتراپی و در نهایت جراحی از روش های درمان این عارضه محسوب می گردند. رایج ترین جراحی درمان شکستگی مهره ها کیفوپلاستی است. افرادی که دچار پوکی استخوان هستند به منظور جلوگیری از این عارضه باید فعالیت های خود را محدود کنند.

جراح ستون فقرات

جراح ستون فقرات

در اکثر بیماری ها تشخیص به موقع و صحیح می تواند روند درمان را تسهیل نماید. به همین منظور برای درمان پارگی دیسک کمر و یا شکستگی های مهره های کمر باید به متخصص جراحی ستون فقرات مراجعه نمایید. در چپنین مواقعی بهتر است به دنبال بهترین جراح باشید. بهترین ججراحی فردی است که نتایج درمان و جراحی آن خوب باشد و از طرفی عوارض آن ها نیز کم تر باشد. تحقیق کنید که پزشک شما در زمینه ی بیماری شما چه تعداد عمل موفقیت آمیز داشته است.

دکتر فهیم باغبان با سال ها تجربه در این زمینه آماده خدمت رسانی به بیماران و مراجعه کنندگان عزیز است. اطلاعات بیشتر درباره این جراحی ها و همچنین ویدئو جراحی های ایشان را در سایت doctorbaghban.com در قسمت نمونه جراحی ها می توانید مشاهده نمایید.