اگر مشکلات گرمسیری دارید به این متخصصان مراجعه کنید!
اگر مشکلات گرمسیری دارید به این متخصصان مراجعه کنید!
در این مقاله بررسی خواهیم کرد که بیماری های گرمسیری چه نوع بیماری  هایی هستند و کدام پزشک متخصصی این بیماری ها را درمان می کند؟ جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص تا پایان با ما همراه باشید.

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که بیماری های گرمسیری چه نوع بیماری  هایی هستند و کدام پزشک متخصصی این بیماری ها را درمان می کند؟ جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص تا پایان با ما همراه باشید.

بیماری ها و مشکلات گرمسیری چیست؟

بیماری ها و مشکلات گرمسیری، بیماری هایی هستند که از طریق میکروارگانیسم های بیماری زا نظیر؛ باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها ، تک یاخته ها و … به انسان منتقل می شوند. شناخته ترین بیماری های گرمسیری شامل؛ مالاریا، ابولا، زخم بورولی، بیماری خواب، بیماری کرم گینه، تب زرد، ویروس زیکا، تب دنگی و …می باشد.

اگر مشکلات گرمسیری دارید به این متخصصان مراجعه کنید!

کدام پزشکان متخصص بیماری ها و مشکلات گرمسیری را درمان می کنند؟

درمانگر بیماری ها و مشکلات گرمسیری عفونی، پزشک متخصصی است که توانایی تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های عفونی، تب دار، واگیردار ( ناشی از میکروارگانیسم هایی نظیر؛ میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و ویروس ها، پریون ها و… ) بدن را دارد.

یک متخصص بیماری های گرمسیری عفونی طیف وسیعی از بیماری های عفونی را مورد مداوا قرار می دهد به طوری که قادر است به پیشگیری، تشخیص، درمان و تسکین بیماری هایی چون ؛ عفونتهای تناسلی و ادراری، انواع عفونت‌ رایج تنفسی، سینوزیت مزمن، سل، زخم های مزمن، عفونت‌های گوارشی، عفونت های رحمی و لگنی، نارسایی وریدی، رماتیسم، سرماخوردگی‌ های مکرر، بوی بد دهان، انواع زخم ها ، ایدز، هپاتیت، هاری، مالاریا، وبا، دیفتری، بوتولیسم، سرخجه، سرخک، بیماری‌های ویروسی،  اوریون، انواع بیماری‌های نوظهور، کزاز، آبسه مغزی، بیماری های اسهالی، بیماری های مشترک انسان و دام، بیماری‌های قارچی، بیماری‌های پوستی واگیردار، بازسازی بافت و جوان سازی، بیماری‌های کرم روده ایی و … بپردازد.

به طور کلی می توان گفت که رشته تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیری شاخه ای از علم پزشکی است که به پیشگیری، درمان و آموزش بیماری های ناشی از میکروارگانیسم های بیماری زا می پردازد.

رشته تخصصی بیماری های گرمسیری عفونی در پیشگیری و کنترل همه گیری بیماری های مسری، مقاومت های میکروبی، نظارت بر مصرف آنتی بیوتیک ها، عفونتهای بیمارستانی، حذف و ریشه کن کردن بیماری های واگیر دار نقش بسیار مهمی دارد.

پزشکان متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری پس از کسب مدرک پزشکی عمومی( بعد از اتمام ۷ سال دوره عمومی) با قبولی در آزمون دستیاری، طی ۴ سال تحصیل ، دوره رشته تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیری را می گذرانند تا تخصص خود را در این زمینه کسب کنند.

رسالت رشته بیماری های عفونی و گرمسیری چیست؟

رسالت رشته تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیری، تربیت متخصصانی کارآمد، ماهر و با اخلاق است که بتوانند خدمات پزشکی خود را در زمینه آموزش، پیشگیری، کنترل، حذف و نابودی و درمان بیماری های عفونی با بالاترین کیفیت در جهت ارتقای سلامت انسان ها به کار گیرند. از این رو با مراجعه به بخش لیست متخصصین مشکلات گرمسیری می توانید با متنوع ترین پزشکان این حوزه آشنا شوید.

رسالت رشته بیماری های عفونی و گرمسیری چیست؟

در چه مواردی باید به پزشک متخصص بیماری عفونی و گرمسیری مراجعه کرد؟

هنگام بروز عفونت های معمولی نیازی به مراجعه به متخصص عفونی نخواهد بود زیرا پزشک عمومی نیز می‌تواند این بیماری را درمان کند. فعالیت های اصلی متخصص عفونی در پیشگیری و درمان بیماری های عفونی غیرشایع و غیر معمول و درمان عفونت های رفت و برگشتی (یعنی بیماری هایی که با وجود درمان دائما بیماری برمی‌گردد) و نیز موارد شدید بیماری است که نیاز به بستری  شدن در بیمارستان دارد.

همچنین بخوانید:  حل چالش انتخاب پکیج در ۳ دقیقه

از سوی دیگر، درمان بیماری های عفونی در افراد با اختلالات ایمنی (مادر زادی یا اکتسابی نظیر؛ ایدز) در حیطه کاری متخصص بیماری های عفونی می‌باشد.

بیماری های عفونی چه علائمی دارند و چگونه متوجه می‌شویم بیماری ما بیماری عفونی است؟

در صورت داشتن علایم زیر فرد به داشتن بیماری های عفونی مشکوک خواهد بود که تشخیص بیماری عفونی تنها بر عهده متخصص عفونی می باشد:

 • ایجاد تب، همواره بروز تب شایع ترین نشانه بیماری های عفونی است و در واقع واکنش دفاعیبدن به حضور میکروارگانیسم ها با بالا رفتن دمای بدن مشخص می شود.
 • تب های رفت و برگشتی نشانه مهمی در تشخیص بیماری های عفونی است که باید به پزشک اطلاع داده شود.
 • مسافرت رفتن های اخیر: چنانچه پس از مسافرت به بیماری مبتلا شده اید، به احتمال زیاد به یک بیماری عفونی مبتلا هستید، همواره آب و غذا و حتی حشراتی که در منطقه سفر وجود دارند، سبب انتقال بیماری عفونی به انسان می شوند.
 • تماس با فرد آلوده: چنانچه با فرد بیماری برخورد داشته اید و بعد از چند روز دچار علایم مشابه بیماری فرد شده اید، به احتمال زیاد یک بیماری واگیردار عفونی به شما منتقل شده است. تماس تنفسی، ظروف مشترک، تماس بدنی حتی دست دادن و … سیب انتقال بیماری های عفونی می شود.

چه زمانی باید به متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری مراجعه کرد؟

در موارد زیر لازم است که فرد به متخصص عفونی مراجعه کند:

 • ایجاد زخم‌های مزمن (نظیر؛ زخم های دیابتی، زخم بستر ، زخم های عروقی، زخم سوختگی و زخم های حاصل از انجام جراحی و…)
 • عفونت های تنفسی و پنومونی تنفسی که حالت رفت و برگشتی هستند، بدین معنی که در صورت درمان مجددا باز خواهند گشت.
 • عفونت های رفت و برگشتی تناسلی و ادراری( عفونت های تناسلی که از مرد به زن و یا از زن به مرد منتقل می‌شوند)
 • عفونت های رفت و برگشتی گوارشی(نیازمند بررسی های آزمایشگاهی )
 • بیماری های باکتریایی( سل، وبا، دیفتری، هاری، کزاز، بوتولیسم، تب مالت حصبه و …)
 • افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، باید از متخصص عفونی مشاوره دریافت کنند.
 • در مواردی که فرد به عفونت های مغزی نظیر؛ مننژیت، آبسه های مغزی آنسفالیت و… دچار است، معمولا بیماری های عفونی با کاهش سطح هوشیاری و تب ظاهر می‌شوند.
 • عفونت مفاصل که در کودکان شایع می باشد و با تب، درد مفصل و التهاب آن ناحیه نمایان می‌شود.
 • سابقه داشتن انواع بیماری های کرمی و انگلی
 • سابقه بیماری های ویروسی نظیر؛ ایدز و هپاتیت
 • بروز بیماری های ویروسی همچون سرخک و سرخچه و اوریون که بیشتر در کودکان شایع می باشد.
 • بروز عفونت های پوستی نظیر؛ سلولیت ها که با قرمزی، گرمی و درد در آن ناحیه نمایان می شود، نیاز ب مراجعه به متخصص عفونی دارند.