انواع چای ایرانی | بهترین چای ایرانی کدام است؟
انواع چای ایرانی | بهترین چای ایرانی کدام است؟
تمامی چای‌های ایرانی کیفیت مشابهی ندارند و در برخی خصوصیات از جمله میزان عطر و طعم، رنگ و زمان لازم برای دم کشیدن با هم متفاوتند. شناخت این تفاوت‌ها برای کسی که قصد خرید چای ایرانی را دارد ضروریست تا بتواند چای بهتر را انتخاب کند.

تمامی چای‌های ایرانی کیفیت مشابهی ندارند و در برخی خصوصیات از جمله میزان عطر و طعم، رنگ و زمان لازم برای دم کشیدن با هم متفاوتند. شناخت این تفاوت‌ها برای کسی که قصد خرید چای ایرانی را دارد ضروریست تا بتواند چای بهتر را انتخاب کند.

ما در این مقاله که برگرفته شده از مقاله “بهترین چای ایرانی” سایت درکام است، ابتدا انواع چای ایرانی و تفاوتی که با هم دارند را به شما معرفی می‌کنیم و در نهایت به معرفی بهترین چای ایرانی می‌پردازیم.

انواع چای ایرانی | بهترین چای ایرانی کدام است؟

انواع چای ایرانی

تمامی چای‌های ایرانی از یک گیاه تهیه می‌شوند ولی متناسب با اینکه از کدام قسمت گیاه چای به دست آمده باشند، در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند و دارای ویژگی‎‌های متفاوتی می‌باشند. معروف‌ترین دسته‌های چای ایرانی شامل موارد زیر است:

۱-چای سرگل

این چای به عنوان مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین چای‌ ایرانی شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد. چای سرگل از غنچه و برگ‌های بالایی چای که لطیف‌تر هستند، به دست می‌آید و به خاطر این لطافت، برگ‌های این چای حالت پیچشی به خود می‌گیرند و نمی‌شکنند. چای سرگل عطری عالی و طعمی تلخ و گس دارد و نسبت به باقی چای‌های ایرانی، پرررنگ‌تر و خوش‌رنگ‌تر می‌باشد.

این را بدانید که فقط بودن نام سرگل روی یک چای به معنی با کیفیت بودن آن نیست و حتی دیده شده که برخی چای‌های باکیفیت پایین‌تر مانند چای شکسته را به اسم چای سرگل به فروش می‌رسانند!

برای خرید چای سرگل مرغوب، فروشگاه محصولات سالم و طبیعی درکام گزینه مناسبی برای شماست. این فروشگاه هر سال برای انتخاب چای‌هایش با تولیدکنندگان مختلف از شمال کشور دیدار کرده و چای‌های مختلف از کارخانه‌های متفاوت تولیدکننده چای را تست می‌کند تا در نهایت بتواند بهترین چای‌ها را برای مشتریانش فراهم کند. شما می‌تواند برای خرید چای شمال درکام، به سایت این فروشگاه به آدرس dorkam.com مراجعه نمایید و چای دلخواه خود را با خیال راحت از کیفیت آن، سفارش دهید.

۲-چای ممتاز

این چای از لحاظ کیفیت، بعد از چای سرگل قرار می‌گیرد. برگ‌های چای ممتاز نسبت به چای سرگل اندکی بزرگ‌تر هستند، مشابه چای سرگل حالت پیچشی دارند، هم‌چنین چای ممتاز دارای طعم ملایم‌تر و تلخی کم‌تر می‌باشد. قیمت چای ممتاز از چای سرگل کم‌تر بوده ولی از چای قلم بیش‌تر است.

در مجموع چای ممتاز از نظر کیفیت تفاوت خیلی زیادی با چای سرگل نمی‌کند ولی این چای برای کسانی که تلخی زیاد چای را دوست ندارند و طعم ملایم‌تر را بیشتر می‌پسندند، مناسب‌تر است. چای ممتاز درکام برای علاقه‌مندان طعم ملایم چای می‌تواند گزینه خوبی باشد.

۳-چای قلم

همچنین بخوانید:  انتخاب هاست و سرور در کمترین زمان ممکن از دیتاسنتر مطرح ایران

چای قلم از برگ‌های پایین‌تر چای به دست می‌آید، دارای اندازه درشت‌تر، طعم ملایم‌تر و رنگ کم‌تری نسبت به دو چای قبلی می‌باشد؛ هم‌چنین قیمت چای قلم ارزان‌تر از چای سرگل و ممتاز است.

۴-چای شکسته

در طول فرآیند تولید چای، بخشی از برگ‌های چای به صورت کامل باقی نمی‌‌مانند و به چند تکه تقسیم می‌شوند. به چایی که از این برگ‌های خرد شده تشکیل می‌شود، چای شکسته می‌گویند. این چای نسبت به چای سرگل و ممتاز وزن کم‌تری دارد، پیچیدگی آن کم‌تر بوده و زود دم‌تر است؛ بنابراین چای شکسته برای افرادی که صبر و حوصله دم کردن ۱۵ دقیقه‌ای چای را ندارند، مناسب است و در کم‌تر از ۱۰ دقیقه دم می‌کشد.

۵-چای باروتی

این چای شباهت زیادی به چای شکسته دارد ولی دارای اندازه کوچک‌تر و برگ‌های خردتری می‌باشد. از آن جایی که چای باروتی هم زوددم است و هم رنگ زیادی دارد، معمولا از آن در تهیه دمنوش‌ها و تی‌بگ‌ها استفاده می‌شود.

بهترین چای ایرانی

چای سرگل به دلیل به دست آمدن از غنچه و برگ‌های لطیف چای، مرغوب‌ترین و گران‌ترین چای ایرانی است. چای ممتاز نیز بعد از چای سرگل قرار می‌گیرد. تمام این‌ها دلیل نمی‌شود که چای‌های ارزان‌قیمت‌تر مثل چای قلم و یا شکسته، چای‌های بی‌کیفیتی باشند. چای قلم به خاطر طعم و عطر ملایم و قیمت مناسب‌تری که دارد، چای محبوب بسیاری از خانواده‌های ایرانی است. چای شکسته هم به خاطر زوددم بودن و رنگ زیاد، در بسیاری از ادارات و یا خانواده‌هایی که فرصت کافی برای دم کشیدن چای سرگل و ممتاز را ندارند، استفاده می‌شود.

سعی کنید حتما چای را از فروشگاه‌ها و افراد معتبر و مطمئن تهیه کنید زیرا برخی از فروشندگان چای‌های بی‌کیفیت و کهنه را به اسم چای تازه و مرغوب و با قیمت بالا به مردم می‌فروشند و از عدم آگاهی آن‌ها سوء استفاده می‌کنند.

فروشگاه محصولات طبیعی درکام یکی از این فروشگاه‌های معتبر است که هر ساله بهترین، تازه‌ترین و باکیفیت‌ترین چای‌ها را از تولیدکنندگان و کارخانه‌های شمال کشور تهیه کرده و بعد از تست چای و اطمینان از مرغوب بودن آن، چای را به مشتریانش عرضه می‌کند. این فروشگاه هر ساله در اردیبهشت ماه که زمان برداشت چای می‌باشد، چای تازه می‌آورد؛ پس اگر می‌خواهید طعم خوب و دل‌نشین چای ایرانی را تجربه کنید، فرصت را از دست ندهید و برای خرید چای ایرانی درکام به سایت این فروشگاه به آدرس dorkam.com مراجعه نموده و از میان انواع چای‌ها مانند چای سرگل بهاره درکام و یا چای ممتاز، چای دلخواه خود را سفارش دهید.