قبل از خرید گوشی دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنید
قبل از خرید گوشی دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنید
به فکر خرید گوشی دست دوم هستید؟ پس باید هنگام خرید به یک سری نکات در مورد گوشی های دست دوم توجه داشته باشید.

به فکر خرید گوشی دست دوم هستید؟ پس باید هنگام خرید به یک سری نکات در مورد گوشی های دست دوم توجه داشته باشید. طی سال های گذشته قیمت گوشی بسیار بالا رفته است بنابراین بدیهی است که خرید موبایل نو گران تر از موبایل دست دوم باشد اما با یک انتخاب درست هنگام خرید می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، هم صاحب یک گوشی خوب شوید و هم هزینه کمتری پرداخت کنید. تعداد زیادی گوشی دست دوم در بازار موجود است و درکنار گوشی های نو بازار رو به رشدی دارد. اما اقدامات بسیاری وجود دارد که می‌توانید از وقوع کلاهبرداری جلوگیری کنید که در این جا نکاتی را به شما خواهیم داد:

قبل از خرید در مورد ویژگی هایی که از یک گوشی می‌خواهید تحقیق کنید:

قبل از شروع خرید باید بدانید که به چه چیزهایی احتیاج دارید. این لزوماً به این معنی نیست که باید یک مدل دقیق انتخاب کنید. باید در مورد حداقل مشخصاتی که انتطار دارید تصمیم گیری کنید مثل نوع سیستم عامل یا به این فکر کنید که شما به چه اندازه ای از صفحه نمایش احتیاج دارید و متناسب شما است و اینکه چه مقداری می‌توانید هزینه کنید اینکار باعث می‌شود تا انتخاب های شما محدود تر شود و شما راحتتر از بین مدل های باقیمانده انتخاب کنید.
حالا با توجه به نکاتی که گفته شد چگونه می‌توانید از قیمت ها مطلع شوید؟
راحتترین کار بازدید از سایت شیپور و مشاهده قیمت گوشی دست دوم است و می‌توانید قیمت مدل های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

مطمئن خرید کنید:

در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که گوشی که خریداری می‌کنید دزدی نباشد پس باید از فروشنده جعبه و فاکتور فروش را در اختیار شما قرار دهد در صورت نبود این دو مورد از خرید این گوشی خودداری کنید. بعد از این مرحله مراقب باشید که گوشی که خریداری می‌کنید اصل باشد و چینی نباشد. تشخیص اصل بودن یک گوش پیچیده است اگر اطلاعات زیادی در این مورد ندارید می‌توانید از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا خدایی نکرده گوشی فیک و تقلبی خریداری نکنید.

بررسی بدنه گوشی:

به آسیب بدنه مانند خراش ، سوراخ ، یا آسیب دیدگی لنز دوربین توجه داشته باشید در بررسی بدنه گوشی عجله نکنید و با دقت اینکار را انجام دهید. اگر گوشی دارای کاور یا قاب می‌باشد آنرا باز کنید و خوب بررسی کنید. درگاه هندزفری و شارز را نیز چک کنید. شیار سیم کارت و کارت حافظعه را فراموش نکنید، حتما هندزفری و شارژر را متصل کنید و آنها را چک کنید و درآخر یک تماس برقرار کنید تا از سلامت میکروفن و بلندگو مطمئن شوید.

همچنین بخوانید:  چرا برای مهاجرت به کانادا، اگر دنبال وکیل مهاجرت در مونترال باشیم، ایده آل تر است؟

بنابراین هنگام خرید بهتر است یک سری وسیله همراه خود داشته باشید:

microSD: برای چک کردن شیار کارت حافظه
لپ تاپ: برای متصل کردن گوشی
سیم کارت: جهت برقراری تماس
کابل شارژ: برای مطلع شدن از وضیت سلامت باتری – بررسی کنید باتری خیلی زود گرم می‌شود یا خیر – آیا باتری سریع خالی می‌شود یا خیر

کدهای مخفی و برنامه ها:

با تمام توضیحاتی که تا الان داده شد خرید و فروش گوشی دست دوم هنوز هم یک چالش محسوب می‌شود و هر چقدر که اطلاعات داشته باشید باز هم جای اشتباه وجود دارد.
برای چک کردن و دسترسی داشتن به اطلاعات بیشتر در مورد گوشی که در اختیار  دارید می‌توانید از کدهای مخفی استفاده کنید با یک جستجو در اینترنت ‌می‌توانید این کد هارا پیدا کنید. سوال این است که این کدها چه اطلاعاتی در اختیار ما میگذارند؟ آزمایش صدا، آزمایش نمایشگر، آزمایش صفحه لمسی، آرمایش بلوتوث، وضعیت باتری و اطلاعات دیگر.
حال اگر شما این کدها را در اختیار نداشتید، می‌توانید از برنامه هایی که برای تست سخت افزار ساخته دشه است استفاده کنید.
Doctor Plus – Phone Tester

بررسی صفحه نمایش:

هیچ تست قطعی برای بررسی صفحه نمایش وجود ندارد و فقط می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:
پاسخگو نبودن به لمس
کند بودن صفحه لمسی
صفحه نمایش ترک خورده یا حباب دار باشد
دارای تغییر رنگ قابل توجه در صفحه

و درآخر …

چک کردن دوربین پشت و جلو: حتما با هرکدام از دوربین ها یک عکس بگیرید و کیفیت آنرا چک کنید.
تست اتصال وای فای و بلوتوث: به یک شبکه وای فای متصل شوید و بلوتوث را چک کنید یا یک وسیله جانبی به آن متصل کنید.
حافظه داخلی: مقدار فضای ذخیره سازی تلفن خود را در تنظیمات بررسی کنید تا از درستی دریافت مدل اطمینان حاصل کنید.

شاید در طول مدت خرید به دنبال یک گوشی دست دوم ارزان باشید اما نکته اینجاست که فقط ارزان بودن مهم است؟ خیر، اگر خریدی که انجام می‌دهید کیفیت مناسبی نداشته باشد هزینه ای که کردید از بین می‌رود و مجبور به خرید مجدد می‌شوید. بنابراین در هنگام خرید به دنبال یک کیفیت و قیمت مناسب بگردید.