ویژگی ها، خواص و عوارض کمبود ویتامین D + غذاهای حاوی ویتامین D
ویژگی ها، خواص و عوارض کمبود ویتامین D + غذاهای حاوی ویتامین D

ویتامین D و ویژگی های آن نمکستان : ویتامین  D یکی از ویتامین های مهم و حیاتی بدن انسان است. همان طور که می دانید مصرف ویتامین D باعث استحکام استخوان ها و رشد آن ها می شود. اما این کار را چگونه انجام می دهد؟ همه ما می دانیم که کلسیم نقش مهم و […]

ویتامین D و ویژگی های آن

ویتامین D و ویژگی های آن

نمکستان : ویتامین  D یکی از ویتامین های مهم و حیاتی بدن انسان است. همان طور که می دانید مصرف ویتامین D باعث استحکام استخوان ها و رشد آن ها می شود. اما این کار را چگونه انجام می دهد؟ همه ما می دانیم که کلسیم نقش مهم و ضروری در استخوان سازی، به خصوص در دوران رشد و نمو یعنی کودکی و نوجوانی دارد. اما نقش ویتامین D در این میان جذب کلسیم در روده ها است.

بنابراین می توان گفت این دو ماده تکمیل کننده نقش یکدیگر هستند، و بهتر است که در کنار هم و به صورت همزمان مصرف شوند. اما متاسفانه برخی افراد به دلیل شرایط ویژه ایی که دارند در خطر کمبود این ویتامین هستند، و از مزایای ویتامین D بی بهره می مانند. افراد مسن، نوزادان، افراد دارای پوست تیره،بیماران مبتلا به برخی بیماری ها مانند مبتلایان به التهابات روده ایی که منجر به جذب نشدن کلسیم می شود و افرادی که کم تر در معرض نور خورشید قرار می گیرند.

کمبود ویتامین D مشکلات و عوارض بسیار بد و جبران ناپذیری به همراه دارد. این عوارض در کودکی منجر به بیماری خطرناک و کشنده راشتیسم یا نرمی استخوان می شود. این بیماری باعث می شود استخوان کودکان نرم باقی بماند و منجر به پرانتزی شدن پا، اختلال در راه رفتن و در نهایت منجر به مرگ می شود. کمبود این ویتامین در بزرگسالان نیز عارضه های گوناگونی به وجود می آورد. این عوارض شامل انواع سرطان های پروستات و سینه، بیماری هایی از قبیل دیابت و پوکی استخوان می شود.

همین طور که کمبود ویتامین موجب بیماری می شود، مصرف بی رویه و نادرست آن نیز می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. البته شایان ذکر است که معمولا مسمومیت های ناشی از ویتامین D بر اثر مصرف زیاد مکمل های آن به همراه مصرف بی رویه ی کلسیم رخ می دهد. از جمله مشکلاتی که این مسمومیت ایجاد می کند باعث رسوب کلسیم، به کلیه ها، قلب، ریه ها می شود و این بافت ها را دچار سختی می کند. و حتی می تواند در گوش ها رسوب کرده و به مرور زمان باعث ناشنوایی شود.

همچنین بخوانید:  آشنایی با تاثیرات شگفت انگیز زردچوبه بر سلامت بدن، لاغری و پوست

مواد غذایی حاوی ویتامین D :

شیر کامل :

شیر کامل می تواند حاوی ویتامین ها و مواد مغذی زیاد میباش دو نیاز شما را به انواع آبمیوه ها رفع کند. شیر کامل دارای مقدار زیادی ویتامین B2 است و می تواند نیاز روزانه شما به این ویتامین را برطرف کند. این نوشیدنی بسیار مفید دارای مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D می باشد. به همین دلیل می تواند محافظ بسیار عالی برای سلامت دندان و استخوان ها باشد.

خامه ترش :

چیزی که در این خامه باعث ترش شدن آن می شود باکتری به نام استاتر که از انواع باکتری های تخمیری است. این نوع از خامه حاوی مواد مغذی زیادی از قبیل پتاسیم، کلسیم و ویتامین D است و می تواند جز خوراکی های بسیار مفید برای تامین ویتامین D باشد.

صدف خوراکی :

صدف ها یک غذای دریایی بسیار لذیذ و مقوی هستند که امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده اند. صدف منبع بسیار عالی برای کلسیم و ویتامین D است که می تواند استحکام استخوان های شما را تضمین کند.

جو دو سر :

جو دوسر نیز مانند خوراکی های نام برده شده در این مقاله حاوی مقادیر بسیار زیاد ویتامین D می باشد. این خوراکی مغذی می تواند حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و برای نوزادان، کودکان، زنان شیرده، افراد دیابتی، افراد مبتلا به کبد چرب، مبتلایان به فشار خون و…بسیار مفید باشد.

جگر گوساله :

اگر از جمله افرادی هستید که نمی توانید روزانه از نور خورشید برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدنتان استفاده کنید؛ نگران نباشید جگر گوساله این نیاز را برای بدن شما فراهم می کند. جگر گوساله جزو خوراکی های بسیار مفید و مغذی است که علاوه بر ویتامین D حاوی ویتامین های B12، E، A، K و مواد معدنی مانند آهن و مس است.

ویژگی ها، خواص و عوارض کمبود ویتامین D + غذاهای حاوی ویتامین D

ویژگی ها، خواص و عوارض کمبود ویتامین D

منبع : نمکستان