مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن انسان چیست؟
مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن انسان چیست؟

مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن چیست؟ نمکستان» یکی از مواد غذایی که اثر فوق‌العاده و باور نکردنی بر روی بدن و مو دارد، زرده تخم مرغ است. این ماده، مقدار بسیار زیادی از آهن، منیزیم و کلسیم را داراست. برای اینکه بیشتر از این زرده طلایی بدانید با سایت نمکستان همراه باشید. این ماده […]

مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن چیست؟

مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن چیست؟

نمکستان» یکی از مواد غذایی که اثر فوق‌العاده و باور نکردنی بر روی بدن و مو دارد، زرده تخم مرغ است. این ماده، مقدار بسیار زیادی از آهن، منیزیم و کلسیم را داراست. برای اینکه بیشتر از این زرده طلایی بدانید با سایت نمکستان همراه باشید.

این ماده در درون خود مواد مغذی بسیاری را دارد که برای سلامتی انسان مهم و حیاتی هستند و برای اینکه یک بدن سالم داشته باشید باید آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید. البته ذکر این نکته مهم است که میزان استفاده از زرده تخم مرغ در هر فرد متغیر می‌باشد.

تخم مرغ از سه قسمت جداگانه تشکیل شده است: زرده، سفیده و پوسته. قسمتی که رویان در حال رشد را تغذیه می کند، زرده تخم مرغ است. این قسمت از تخم مرغ را می توان به عنوان منبع عمده ای از مواد معدنی و ویتامین ها مصرف نمود.در زرده تخم مرغ موادی که وجود دارند عبارت اند از کلسترول، چربی و نیز حدودا یک پنجم پروتئین. هنگامی که پوسته یک تخم مرغ شکسته می شود شما می توانید زرده را به صورت یک بخش دایره ای مشاهده نمایید که دور تا دور آن را سفیده به صورت محافظ پوشانده است.سفیده و زرده تخم مرغ هرکدام خواص بسیاری برای بدن دارند که بصورت جداگانه بررسی می نماییم.

ارزش غذایی زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ  در رده بهترین پروتئین‌ها قرار گرفته است. ارزش غذایی زرده تخم مرغ حدوداً 7/93 درصد است که با توجه به این درصد، یکی از بهترین مواد غذایی مقوی لقب گرفته است. زرده تخم مرغ نسبت به سفیده تخم مرغ دارای ویتامین و پروتئین بیشتری است. ویتامین‌هایی که در زرده تخم مرغ موجود هستند عبارتند از: A، E، D، K، B، B12 و B6. همچنین حدوداً 2/7 گرم پروتئین در هر زرده وجود دارد.

یکی از معدود موادی که می‌تواند بدون تغییر دادن سردی، گرمی، تری یا خشکی در صورتی که به طول کامل هضم شود، به خونی مفید و معتدل تبدیل شود، زرده تخم مرغ می‌باشد البته مهم‌ترین شرط آن این است که، زرده زیاد حرارت ندیده باشد و سفت و سخت نشود.

همچنین بخوانید:  آموزش و طرز تهیه آش ترش با رب انار و طعمی متفاوت

یکی از بهترین خوراکی‌ها برای نیرو بخشیدن به دستگاه گردش خون و سیستم عصبی مرکزی بدن، زرده تخم مرغ نیم برشته است. پیشنهاد می‌گردد افرادی که به صورت مداوم و همیشگی از رایانه استفاده می‌کنند از زرده تخم مرغ استفاده نمایند تا به تدریج دچار خستگی، ضعف سیستم عصبی مرکزی و فرسودگی نشوند. سفیده و زرده تخم مرغ هرکدام 13 نوع مواد معدنی را در خود جای داده‌اند که عبارتند از آهن، پتاسیم، سدیم، کلسیم و سلنیوم.

همان‌طور که اشاره شد سفیده و زرده دارای 13 نوع مواد معدنی می‌باشد اما کیفیت مواد معدنی درون زرده تخم مرغ بسیار بالا است و بیشترین مواد معدنی را در خود جای داده است.

البته باید این را عنوان نمود یکی از موادی که بسیار حساسیت زا است تخم مرغ است. ممکن است در صورتی که زیاد از این مواد غذایی استفاده کنید دچار حساسیت شوید. هرگز تخم مرغ را به صورت خام مصرف ننمایید زیرا باکتری سالمونلا که درون تخم مرغ وجود دارد می تواند باعث عفونتی خطرناک در بدن شما گردد.

 مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن چیست؟

ویژگی های یک زرده سالم چیست؟

رنگ زرده تخم مرغ سالم، نارنجی است و زرد روشن یا کمرنگ نشانه ای از سالم نبودن زرده است. به عبارتی دیگر هرچه زرده تخم مرع تیره تر باشد بهتر هست. اگر شما زرده های نارنجی رنگ را امتحان و مصرف نمایید دیگر به سراغ دیگر تخم مرغ ها نمی روید. و نیز زرده های تخم مرغ هرچه گردتر و ضخیم تر باشد نشانه سالم تر بودن آن است. اگر تخم مرغی که خریداری نموده اید این دو ویژگی را داشته باشد می توانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید.

مضرات و خواص زرده تخم مرغ بر بدن چیست؟